Mija 6 rok wojny w Syrii. Zginęło 320 tys. osób
Mija sześć lat odkąd zaczęła się wojna domowa w Syrii. Początkowe protesty przeciwko prezydentowi Baszarowi al-Asadowi przerodziły się w najbardziej krwawy konflikt zbrojny ostatnich lat na świecie
Polub nas na Facebooku!
Syryjska wojna domowa to co najmniej 320 tysięcy zabitych i 11 milionów osób wygnanych z domów. Realia wojny to brutalne ataki, naloty na szkoły, szpitale, wzajemne rzezie a także brak wody, prądu, jedzenia. Tysiące osób zaginęły bez wieści w syryjskich więzieniach.
“Dzisiaj cały kraj stał się w jakimś sensie salą tortur, miejscem okrutnego horroru i absolutnej niesprawiedliwości. W czasie gdy wojna wkracza w siódmy rok, jest to największa stworzona ludzkimi rękami katastrofa od czasu II wojny światowej” – mówi Wysoki Komisarz Praw Człowieka ONZ Zeid Raad al-Hussein.
Syryjczycy, którzy przeżyli, zmagają się z cierpieniem, chorobami, głodem, strachem, a najmłodsi z nich nazywani są straconym pokoleniem. Większość Syryjczyków straciła w czasie wojny najbliższego członka rodziny. Ci, którzy uciekli, koczują w krajach Bliskiego Wschodu, a część usiłowała przedostać się do Europy. To właśnie wojna domowa w Syrii rozpoczęła największy w historii kryzys migracyjny w Unii Europejskiej.
Zarówno siły prezydenta Asada jak i umiarkowana opozycja czy tzw. Państwo Islamskie kilkakrotnie oskarżane były przez ONZ o dokonywanie zbrodni wojennych w Syrii.
Nie widać na razie szans na zakończenie konfliktu. Reżim wspomaganego przez Rosję prezydenta Baszara Asada wzmocnił się po ostatnich zwycięstwach nad umiarkowaną opozycją w Aleppo i w Homs. Wyraźnie słabnie też znaczenie fanatyków z tzw. Państwa Islamskiego. Jednak żadna z wielu stron konfliktu nie jest dość silna, aby doprowadzić do całkowitego zakończenia wojny.
Efektów nie przyniosły też negocjacje pokojowe w Genewie i Astanie.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/zr