Nasze projekty

Mija 6 lat od męczeńskiej śmierci koptów. „To święci wszystkich chrześcijan”

Na początku stycznia 2015 dżihadyści porwali i uprowadzili 20 koptów egipskich i pracującego z nimi Ghańczyka, a 15 lutego opublikowali film, na którym pokazują, jak ścinają im głowy. "Są naszymi świętymi, świętymi wszystkich chrześcijan, świętymi wszystkich wyznań i tradycji chrześcijańskich. Są tymi, który wybielili swe życie we krwi Baranka" – powiedział Papież Franciszek w specjalnym wideoprzesłaniu, nagranym z racji obchodzonego dziś Dnia Współczesnych Męczenników, który zorganizowała koptyjska diecezja londyńska.

Dzień Współczesnych Męczenników to dziękczynienie za życie tych, którzy wyznawali wiarę chrześcijańską aż do przelania krwi. Jego celem jest uwrażliwianie na tragiczny los ludzi prześladowanych dziś z powodu swej wiary. Z okazji rocznicy śmierci koptów zorganizowano webinar, w którym wzięli udział m.in. patriarcha koptyjski Tawadros II, anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch i przedstawiciele innych Kościołów.

„Wybielili swe życie we krwi Baranka”

Na początku stycznia 2015 dżihadyści porwali i uprowadzili 20 koptów egipskich i pracującego z nimi Ghańczyka, a 15 lutego opublikowali film, na którym pokazują, jak ścinają im głowy. Zaledwie tydzień później patriarcha Teodor II zadecydował o wpisaniu imion i nazwisko nowych męczenników do Synaxarium, czyli księgi świętych i męczenników Kościoła koptyjskiego. Poinformował wtedy, że liturgiczne wspomnienie zamordowanych będzie obchodzone właśnie 15 lutego. Dopiero ponad 2,5 roku później znaleziono masowy grób męczenników.

Papież Franciszek zapewnił, że nosi w sercu ten „chrzest krwi” z lutego 2015 r., który przeszło 21 chrześcijan ochrzczonych wcześniej „z wody i Ducha”. Są naszymi świętymi, świętymi wszystkich chrześcijan, świętymi wszystkich wyznań i tradycji chrześcijańskich. Są tymi, który wybielili swe życie we krwi Baranka – mówił papież, dodając, że są oni częścią „wiernego ludu Bożego”.

Reklama

Byli karmieni wiarą

Franciszek przypomniał, że byli to mężczyźni, którzy wyjechali do pracy zagranicą, aby utrzymać swe rodziny, zwykli ojcowie rodzin, pragnący mieć dzieci i godnie zarobić na chleb. Dali oni świadectwo Jezusowi Chrystusowi, a umierając zarżnięci przez ISIS, „mówili: «Panie Jezu!», wyznając imię Jezusa”. Jak wskazał Papież, dzięki swej „prostej, ale spójnej wierze otrzymali największy dar, jaki może otrzymać chrześcijanin: świadczenie o Jezusie Chrystusie aż po oddanie życia”.

Papież wyraził wdzięczność Bogu za to, że dał nam „takich odważnych braci”, a Duchowi Świętemu za to, że dał im siłę do dania świadectwa aż po przelanie krwi. Podziękował także w nagraniu biskupom i księżom „siostrzanego Kościoła koptyjskiego”, że nauczyli ich wzrastania w wierze, a matkom zabitych, że „karmiły” ich wiarę. – To matki świętego ludu Bożego przekazują wiarę „w dialekcie”, który wykracza poza języki, poza przynależność – zauważył Franciszek.

W swoim przesłaniu Papież podziękował również 21 świętym męczennikom, świętym chrześcijanom wszystkich wyznań za ich świadectwo, a Jezusowi Chrystusowi za to, że jest blisko swego ludu i o nim nie zapomina. – Módlmy się dziś we wspomnienie tych 21 męczenników koptyjskich, by wstawiali się za nami wszystkimi u Ojca – wezwał papież.

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: Powstanie film o 21 koptach, zamordowanych przez dżihadystów

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę