Meksyk: karanie za aborcję jest niezgodne z konstytucją

Kilka artykułów kodeksu karnego stanu Coahuila w Meksyku przewidywało możliwość kary więzienia do 3 lat dla kobiet, które dokonały aborcji. Sąd Najwyższy uznał te zapisy za niezgodne z konstytucją. Decyzja zapadła jednogłośnie.

fot. Pexels

3 lata więzienia za aborcję

Od teraz nie będzie możliwe ściganie kobiety, która dokonała aborcji, bez naruszenia kryteriów [ustalonych] przez ten sąd i przez konstytucję – podkreślił prezes sądu najwyższego Arturo Zaldívar.

Trybunał zajął się kwestią zgodności z konstytucją kilku artykułów kodeksu karnego stanu Coahuila w południowej części Meksyku. Przewidywały one karę do trzech lat więzienia dla kobiet, które dokonały aborcji.

Orzeczenie sądu w praktyce pozwala na „ominięcie”, na drodze sądowej, prawodawstwa poszczególnych stanów tworzących Meksykańskie Stany Zjednoczone, jak brzmi oficjalna nazwa tego państwa.

Reklama
Reklama

Aborcja w Meksyku

Obecnie w Meksyku aborcja jest legalna do 12. tygodnia ciąży tylko w Dystrykcie Federalnym, gdzie można jej dokonać za darmo w placówkach służby zdrowia, a od niedawna także w stanach Oaxaca, Hidalgo i Veracruz.

W dniach poprzedzających wyrok sądu najwyższego Meksykańska Konferencja Biskupia przypomniała, że „człowiek winien być uznany w swej godności na wszystkich etapach jego życia” i wyraziła nadzieję, że sąd zapewni „taką samą ochronę matce i dziecku mającemu się narodzić, bez dyskryminacji opartej na stopniu jego rozwoju”.

os, KAI / Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę