Ks. Georg Ratzinger nie będzie pochowany w grobie rodzinnym
Zmarły 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat papieża-seniora Benedykta XVI, wieloletni kapelmistrz w katedrze ratyzbońskiej i kierownik chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen” nie zostanie pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Ziegetsdorf.
Miejscem jego pochówku będzie grób należący do fundacji chóru katedralnego “Domspatzen” na cmentarzu katolickim w Ratyzbonie, poinformowała niemiecką agencję katolicką KNA dyrekcja chóru.
Na cmentarzu w Ziegetsdorf są pochowani rodzice braci Ratzingerów oraz ich starsza siostra Maria. Według tamtejszej parafii św. Józefa, na tym cmentarzu już od 15 lat nie prowadzi się pochówków w ziemi. Pytana o szczegóły pracownica parafii wyjaśniła, że problemy stwarza bardzo gliniasta ziemia na cmentarzu i nie odpływają wody gruntowe. Z tego powodu możliwe są tylko pochówki w urnach.
„Domspatzen” mają swój grób na tzw. dolnym cmentarzu katolickim w Ratyzbonie położonym nieopodal dworca głównego.
KAI
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane przez nas:
Reklama
ZE ŚWIATA
Płatki róż w Getsemani w uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa
W Bazylice Agonii na Górze Oliwnej w Jerozolimie odbyła się Msza Święta w uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa. W trakcie uroczystej liturgii kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton rozsypał na skale agonii płatki czerwonych róż.
– Sypanie płatków czerwonych róż ma miejsce dwa razy w roku – wyjaśnia o. Teofil Maciej Niewiński OFM, franciszkanin posługujący w Ziemi Świętej. – Pierwsze ma miejsce w Wielki Czwartek, kiedy po Mszy Wieczerzy Pańskiej wspomina się modlitwę Pana Jezusa w Getsemani. Na nabożeństwie pod przewodnictwem Ojca Kustosza czyta się w kilku językach fragmenty Ewangelii przeplatane psalmami. Drugi raz ten obrzęd jest wykonywany właśnie dziś, w Uroczystość Przenajświętszej Krwi Pana Jezusa. W jednym jak i w drugim przypadku po przybyciu procesji do kościoła i ucałowaniu ołtarza Celebrans wraz z asystą obchodzi miejsce przed ołtarzem, gdzie znajduje się lita, odsłonięta skała, przy której według tradycji Jezus klęczał podczas modlitwy w ogrodzie Oliwnym. Celebrans rozsypuje na niej płatki róż, symbolizujące krwawy pot Pana Jezusa, który skropił ten właśnie kamień w czasie agonii w Getsemani.
— FADA THEO (o. Teofil OFM) (@TheoFada) July 1, 2020
Uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa ustanowił w 1849 roku papież Pius IX. Do czasu reformy kalendarza liturgicznego przeprowadzonej po Soborze Watykańskim II uroczystość ta obchodzona była 1 lipca. Obecnie obchód ten został w Kościele powszechnym połączony z uroczystością Najświętszego Ciała Chrystusa, zwaną popularnie Bożym Ciałem, zachował się jedynie – na zasadzie pewnego przywileju – w zgromadzeniach Księży Misjonarzy i Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.
Św. Jan XXIII w ogłoszonym w 1960 roku liście apostolskim “Inde a Primis” zachęcił wiernych, aby w lipcu szczególną czcią otoczyli Krew Chrystusa. „Niechaj rozważają o niesłychanie obfitej i nieogarnionej wartości tej Krwi prawdziwie najdroższej” – pisał i wymieniał siedem momentów, w których Jezus przelewał swoją krew: obrzezanie, modlitwa w Ogrójcu, biczowanie, ukoronowanie cierniem, droga krzyżowa, przybicie do krzyża i przebicie boku włócznią.