Uchodźcy zamieszkali w domu brata Benedykta XVI. Odwiedził ich biskup

W domu przy Luzengasse w Ratyzbonie, gdzie mieszkał ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI, schronienie znalazło ośmioro uchodźców z Ukrainy. Budynek stał pusty od śmierci brata papieża seniora - 1 lipca 2020 roku.

fot. wikimedia commons

Biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer odwiedził w środę gości, a na powitanie wręczył nowym mieszkańcom piwo, lemoniadę i ikonę maryjną.

Jak podaje diecezjalne biuro prasowe, nowi mieszkańcy to rodzina ukraińskiego księdza prawosławnego i jego babcia. Pochodzą z miasta Horiszni Pławni w obwodzie połtawskim, położonego około 130 km na południowy wschód od Kijowa. Ze względu na zbliżające się narodziny czwartego dziecka, uciekali samochodem przez Mołdawię, Rumunię, Węgry i Austrię. W międzyczasie dołączyła do nich wraz z córką inna młoda kobieta z parafii prawosławnego duchownego.

Mieszkańcy zorganizowali najpotrzebniejsze rzeczy

Właścicielem mieszkania jest fundacja kościelna. Według informacji, zakwaterowanie zostało zorganizowane przez Caritas i misję stacyjną.

Reklama
Reklama

Księża z kolegiaty św. Jana zorganizowali najpotrzebniejsze meble, a okoliczni mieszkańcy zebrali garnki, naczynia, ubrania i zabawki dla dzieci. Fundacja udostępniła uchodźcom z Ukrainy także dwie inne nieruchomości.

Jedna z najstarszych diecezji

Diecezja ratyzbońska jest jedną z najstarszych w Niemczech i największą pod względem powierzchni w Bawarii.

W 739 r. św. Bonifacy wyniósł Ratyzbonę do rangi diecezji. W jej historii jako biskupi pracowali tu święci Wolfgang, Emmeram, Erhard i Albert Wielki. Innymi ważnymi biskupami byli Johann Michael Sailer, Georg Michael Wittmann, Michael Buchberger i były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Müller.

Reklama
Reklama

Ks. Rudolf Voderholzer jest biskupem diecezji od 26 stycznia 2013 r.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę