Nasze projekty

Krakowscy organiści zagrają w Panamie

Organista katedry na Wawelu Witold Zalewski i jego córka Hanna wystąpią w kościele de la Merced w Panamie w ramach Światowych Dni Młodzieży. Witold Zalewski to uznany i doświadczony muzyk, który koncertuje w różnych miejscach świata. Jego córka Hanna uczy się gry na organach od dwóch lat. W kościele de la Merced Witold Zalewski zagra 20 stycznia, a jego córka – dzień później.

W programie znalazły się m.in. utwory polskich kompozytorów: Mikołaja z Krakowa, Piotr Żelechowskiego, Andrzeja Rohaczewskiego czy Mieczysława Surzyńskiego.

Witold Zalewski i jego córka zarejestrowali się jako uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. Mają wykupione pakiety pielgrzyma i identyfikatory, które umożliwią im poruszanie się po mieście i udział w wydarzeniach ŚDM. „Nasz wyjazd nie ma charakteru turystycznego. Ma inne, ważne cele duchowe – podkreśla organista.

Jego córka, poza koncertami, chce wziąć udział w wydarzeniach ŚDM. W Krakowie, po zakończeniu spotkania młodych, obiecała sobie, że pojedzie na ŚDM do Panamy, jednak nie sądziła, że wystąpi w artystycznej części wydarzeń. „Jeszcze chyba nie do końca do mnie dociera, co się dzieje i dopiero, gdy przylecę do Panamy, odczuję i zrozumiem, że będę grać w tak niezwykłych okolicznościach” – mówiła przed wylotem.

Reklama

Hanna Zalewska uczy się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fr. Chopina w Krakowie w klasie Aleksandry Gawlik. Od 11 lat gra na fortepianie, a od dwóch – na organach. W nauce pomaga jej ojciec. „Inspiruje mnie swoją pracowitością i sercem wkładanym w pracę i rozwój drogi artystycznej” – podkreśla dziewczyna.

Młoda artystka ćwiczy codziennie, czasem wiele godzin. „Podczas koncertów, na zakończenie ostatniego utworu przypływa do mnie uczucie czystego szczęścia. Aby je poczuć, wciąż pracuję. Tego nie da się opisać słowami. Dla tej czystej radości warto podejmować każdy wysiłek” – opowiada.

Nie jest to jedyny krakowski akcent artystyczny w Panamie. W trakcie ŚDM wystąpi grupa teatru tańca działającego jako wspólnota w ramach Duszpasterstwa Akademickiego PATMOS. Młodzi zaprezentują cieszący się sporym zainteresowaniem spektakl „Lilia”. Zarówno Witold Zalewski, jak i zespół przedstawiający „Lilię”, reprezentują w Panamie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

Reklama

Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się w dniach 22-27 stycznia pod hasłem „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1,38). Z archidiecezji krakowskiej na spotkanie młodych przybyło ok. 700 osób. To najliczniejsza grupa spośród polskich i europejskich pielgrzymów.

KAI/kh

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite