Nasze projekty

Konstantynopol zatwierdził statut przyszłego Kościoła autokefalicznego Ukrainy

Obradujący w swej siedzibie w dzielnicy Stambułu - Fanarze Święty Synod Patriarchatu Konstantynopola zatwierdził 29 listopada statut nowego autokefalicznego Kościoła prawosławnego na Ukrainie. Poinformowały o tym rosyjskie i ukraińskie religijne środki przekazu, powołując się na grecką agencję kościelną Romfea, która z kolei oparła się na własnych źródłach.

Wspomniany statut ma zostać przyjęty na soborze zjednoczeniowym przyszłego Kościoła, który w grudniu winien się zebrać w Kijowie. Gdy to nastąpi, Konstantynopol oficjalnie udzieli autokefalii, czyli pełnej niezależności, Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie.

Patriarchat Ekumeniczny zażądał, aby we wspomnianym soborze wzięli udział biskupi wszystkich trzech głównych „gałęzi” prawosławia w tym kraju, którzy następnie wybiorą ze swego grona zwierzchnika nowego Kościoła. Będzie to bardzo trudne do wykonania, gdyż kierownictwo promoskiewskiego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego już zapowiedziało ukaranie każdego ze swych biskupów, którzy odważą się uczestniczyć w soborze zjednoczeniowym.

KAI/ad

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite