„Kiedyś Anglia była Twoja” Anglicy odnowią akt zawierzenia kraju Matce Bożej

Po raz pierwszy taki akt zawierzenia odbył się ponad 600 lat temu, w 1381 r. z inicjatywy króla Ryszarda II. Dziś katolicy w Anglii chcą ponowić swoją deklarację bycia "wianem Maryi" i 29 marca dokonają aktu zawierzenia swojego kraju Matce Bożej.

Zawierzeniu będzie towarzyszyć wizerunek Matki Bożej z Walsingham, patronki katolików w Anglii, który w środę 12 lutego pobłogosławił podczas audiencji generalnej papież Franciszek. Zostanie przewieziony do angielskiego sanktuarium, a po zawierzeniu, będzie nawiedzał kolejne angielskie parafie.

– My, katolicy Anglii, podążamy dziś za tą tradycją, stawiając czoła osobistymi i narodowym wyzwaniom dzisiejszych dni, zwracamy się raz jeszcze do Niej, ofiarowując Jej swoją wiarę, aby prowadziła nas do swego Syna – mówi w rozmowie z portalem Crux ks. prał. John Armitage rektor maryjnego sanktuarium w Walsingham.

Z kolei w tekście modlitwy zawierzenia, która uroczyście będzie odczytana 29 marca w kościołach Anglii czytamy:

Reklama
Reklama

„O, Najświętsza Maryjo Panno, Matko Boża nasza najłagodniejsza Królowo i Matko, spojrzyj z miłosierdziem na Twój posag – Anglię i na wszystkich, którzy pokładają w Tobie wielką nadzieję. My, zgromadzeni tu wierzący, oferujemy Tobie kraj, w którym żyjemy. Kiedyś Anglia była Twoja, wszystkie jej dzieci były Twoimi dziećmi, a Ty byłaż honorowana w całej Anglii jako jej Obrończyni i Królowa. Ponownie poświęcamy się Tobie jako Twoje wiano i powierzamy nasz kraj Twojej macierzyńskiej opiece.”

Do uroczystego zawierzenia Kościół w Anglii przygotowuje się od dwóch lat. Na specjalnie uruchomionym portalu behold2020.com można znaleźć zarówno materiały historycznego aktu sprzed lat, jak też materiały formacyjne pomagające w przygotowaniach. W ramach przygotowań statua Maryi z sanktuarium w Walsingham odwiedza kolejne diecezje Anglii.

Reklama
Reklama

View this post on Instagram

A post shared by YOUTH 2000 (UK) (@youth2000uk)

Reklama

Nabożeństwo do Matki Bożej z Walsingham sięga XI w. W 1061 r. Maryja ukazała się angielskiej szlachciance Rycheldzie de Faverches i poleciła jej wzniesienie w tym miejscu kopii Nazaretańskiego Domku. Bardzo szybko Walsingham stał się miejscem pielgrzymek wiernych ze wszystkich stron kraju. W XIX w. bazylika w Walsingham została ustanowiona narodowym sanktuarium maryjnym Anglii.

ad, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę