Kazachstan: katolicy modlą się o pokój i ustanie zamieszek

O modlitwę w intencji szybkiego rozwiązania obecnej sytuacji w kraju oraz zaprowadzenie pokoju i dobrobytu zachęcili wiernych biskupi katoliccy i ordynariusze Kazachstanu. 10 stycznia obchodzony jest w tym kraju narodowy dzień żałoby. Podczas zamieszek zginęły tam 164 osoby, a 719 przebywa w szpitalach. Wśród ofiar śmiertelnych jest troje dzieci.

fot. Prateek Gautam/unsplash.com/The Telegraph/Youtube.com

„Katolicy Kazachstanu, łącząc się w modlitwie z papieżem Franciszkiem, modlą się o spokój dusz osób zabitych w zamieszkach” – czytamy w oświadczeniu. Tamtejsi biskupi cytują słowa Ojca Świętego wypowiedziane wczoraj po modlitwie „Anioł Pański”. Przypomniano, że papież Franciszek modli się za zabitych w starciach w Kazachstanie i powierzył wszystkich mieszkańców tego kraju wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, Królowej Pokoju z Oziornoje.

Biskupi i ordynariusze Kazachstanu wezwali kapłanów tego kraju do odprawiania Mszy św. w intencji zmarłych w niedawnych zamieszkach, a wiernych zachęcają do wzięcia w nich udziału. „Kontynuujmy modlitwy o szybkie rozwiązanie obecnej sytuacji w kraju i zaprowadzenie pokoju i dobrobytu” – stwierdzili zwierzchnicy Kościoła katolickiego w Kazachstanie.

Kazachowie wyszli na ulice, gdy rząd ogłosił podwyżki cen paliw

W Kazachstanie od 2 stycznia trwają protesty. W wielu miastach w tym w Ałmaty, Nur-Sułtanie, Aktau i Aktobe doszło do starć demonstrantów z policją. W ciągu ostatnich siedmiu dni policja zatrzymała ponad 5 tysięcy osób. Władze nie podają dokładnej liczby zabitych, a lokalne media informują ogólnie o kilkudziesięciu ofiarach. Według kazachskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w zamieszkach straciło życie 16 funkcjonariuszy, a ponad 1300 zostało rannych. Kazachowie wyszli na ulice, gdy rząd ogłosił podwyżki cen paliw.

Reklama
Reklama

Ok. 70 procent spośród liczącego ponad 18 milionów mieszkańców Kazachstanu stanowią muzułmanie. Większość z ok. czterech milionów chrześcijan to wyznawcy prawosławia podlegającego Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Katolików jest ponad 120 tys.

pa, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę