Nasze projekty

Kardynał nie chce odtajnić raportu dot. nadużyć seksualnych. Sprawa w Watykanie

Kardynał Rainer Woelki arcybiskup Kolonii nie chce upublicznić raportu dotyczącego przypadków wykorzystywania seksualnego w jego diecezji. Sprawa wywołuje kontrowersje w kościele niemieckim. Pojawiły się wnioski o dymisję duchownego.

Raport został sporządzony przez niezależną komisję, która badała problem pedofilii w diecezji kolońskiej w latach 1975-2018. Kardynał Woelki nie chce upublicznić raportu, ponieważ uważa, że nie była ona niezależna w chwili jego sporządzenia.

Media przewidują, że raport może ujawnić zaniedbania w tej sprawie w poprzednich latach. Dokument został przygotowany na podstawie archiwów i zeznań świadków.

Ze względu na zwlekanie z odtajnieniem raportu, przeciwko Woelkiemu wystąpiła rada diecezji kolońskiej, która jest złożona z duchownych i świeckich. „Kardynał zawiódł jako autorytet moralny” – uważają. Znajdujemy się w największym kryzysie, jakiego Kościół kiedykolwiek doświadczył – powiedział w oświadczeniu Tim Kurzbach, przewodniczący rady. Odpowiedzialni też muszą w końcu wziąć na siebie odpowiedzialność. Potrzebujemy teraz jasności – dodał.

Reklama
Reklama

Kardynał Woelki kilka miesięcy temu zwrócił się do papieża Franciszka o przejęcie sprawy i podjęcie decyzji o publikacji raportu. Do Watykanu zwróciły się też organizacje zrzeszające przeciwników Woelkiego, które domagają się jego dymisji.

SPRAWDŹ: Pozytywne skutki pandemii – mocniejsza wiara i bliższe więzi rodzinne

ag/Il Messaggero/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite