Nasze projekty

Kard. Woelki pozostanie arcybiskupem Kolonii. Uda się jednak na półroczny „okres sabatyczny”

W ubiegłym tygodniu Franciszek przyjął arcybiskupa Kolonii, kard. Woelkiego na rozmowę. Papież udzielił mu zgody na duchowy "okres sabatyczny", który potrwa od połowy października do rozpoczęcia wielkiego postu. Jak informuje Watykan "jest oczywiste, że arcybiskup i archidiecezja potrzebują czasu przerwy, odnowy i pojednania". Jednocześnie kard. Woelki pozostanie arcybiskupem Kolonii.

Fot. Raimond Spekking / Wikimedia Commons

Okres sabatyczny

Okres sabatyczny to czas wolny od posługi, do którego mają prawo osoby duchowne. Na taki „urlop” uda się arcybiskup Kolonii, kardynał Rainer Maria Woelki. Papież zgodził się, na jego prośbę, na półroczne zwolnienie go z obowiązków. Archidiecezją kolońską pokieruje w tym czasie jako administrator apostolski sede plena biskup pomocniczy, Rolf Steinhäuser.

Komunikat w tej sprawie wydała dziś nuncjatura apostolska w Berlinie. Poprzedziła go wizytacja apostolska w archidiecezji kolońskiej, która miała miejsce w czerwcu. Archidiecezję odwiedzili wtedy kard. Anders Arboreliusa, biskup Sztokholmu, i biskup Rotterdamu, Johannes van den Hende.

CZYTAJ TAKŻE: Ks. Studnicki: Kościół, dzięki swoim działaniom, powoli, nie bez oporów, staje po stronie skrzywdzonych

Reklama

Błędy w kwestii dot. nadużyć seksualnych

Celem wizytacji było uzyskanie pełnego obrazu złożonej sytuacji duszpasterskiej w archidiecezji, a jednocześnie wskazanie ewentualnych błędów popełnionych przez kardynała Rainera Marię Woelkiego, oraz biskupów pomocniczych, Dominikusa Schwaderlappsa i Ansgara Puffsa w kwestii przypadków wykorzystywania seksualnego.

Wspomniani biskupi pomocniczy zaproponowali Ojcu Świętemu zrzeczenie się urzędu, w związku z publikacją głośnego studium na temat postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych w archidiecezji kolońskiej.

Kardynałowi zarzucano, że w 2015 roku nie zgłosił do Watykanu przypadku poważnego wykorzystywania seksualnego przez księdza O. w swojej archidiecezji. W lutym Wcześniej Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, iż kardynał Rainer Maria Woelki postąpił w sprawie O. prawidłowo w świetle prawa kanonicznego. Ostateczna decyzja co do dalszych losów hierarchy należała jednak do papieża Franciszka.

Reklama

ZOBACZ WIĘCEJ: Nadużycia w archidiecezji kolońskiej. Watykańska komisja zbada sprawę

Decyzja papieża

Papież Franciszek z uwagą przyjął do wiadomości wyniki wizytacji apostolskiej. W oparciu o informacje zebrane przez wizytatorów i późniejszą ocenę wyników przez władze Kurii Rzymskiej, postanowił w odniesieniu do biskupów pomocniczych nie przyjmować ich rezygnacji z urzędu.

Jak wynika z raportu, obu biskupów dotyczą wprawdzie pojedyncze niedociągnięcia w stosowaniu procedur, ale nie można mówić o zamiarze tuszowania nadużyć czy lekceważenia osób poszkodowanych.

Reklama

Bp Ansgar Puff natychmiast wznowi swoją regularną posługę. Natomiast bp Dominikus Schwaderlapp poprosił o pozwolenie na pracę przez rok jako kapelan w archidiecezji Mombasa w Kenii, zanim powróci do swojej posługi biskupa pomocniczego w archidiecezji Kolonii. Ojciec Święty przychylił się do tej prośby.

Kard. Woelki nie działał niezgodnie z prawem

W odniesieniu do arcybiskupa Kolonii, kardynała Rainera Marii Woelkiego, komunikat watykański stwierdza, że nic nie wskazuje na to, by działał on niezgodnie z prawem w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych. Zarzuty, że kardynał chciał coś ukryć, szczególnie poprzez początkowe wstrzymanie wstępnego dochodzenia, zostały obalone przez fakty, które zostały później opublikowane i dokumenty zbadane przez Stolicę Apostolską.

„Determinacja arcybiskupa, by stawić czoła przestępstwom związanym z nadużyciami w Kościele, dotrzeć do osób nimi dotkniętych i krzewić zapobieganie, przejawia się między innymi we wdrażaniu zaleceń drugiego studium, które już rozpoczął” – czytamy w watykańskim komunikacie.

Zaznaczono jednocześnie, że kardynał Woelki popełnił również poważne błędy w swoim podejściu do kwestii pogodzenia się z nadużyciami jako całością, zwłaszcza na poziomie komunikacji. Przyczyniło się to w znacznym stopniu do kryzysu zaufania do archidiecezji, który zaniepokoił wielu wiernych.

Rozmowa papieża i kard. Woelkiego

W ubiegłym tygodniu papież Franciszek przyjął arcybiskupa Kolonii na długą rozmowę. Ojciec Święty liczy na kardynała Woelkiego, uznaje jego lojalność wobec Stolicy Apostolskiej i troskę o jedność Kościoła. Jednocześnie jest oczywiste, że arcybiskup i archidiecezja potrzebują czasu przerwy, odnowy i pojednania.

To skłoniło papieża Franciszka do przyznania kardynałowi Rainerowi Marii Woelkiemu, na jego własną prośbę, duchowego okresu sabatycznego, który rozpocznie się w połowie października, aż do rozpoczęcia wielkanocnego okresu pokutnego w przyszłym roku. Do czasu jego powrotu, biskup Rolf Steinhäuser, jako administrator apostolski sede plena, zatroszczy się o właściwe zarządzanie, a przede wszystkim o to, aby archidiecezja ze swej strony odnalazła drogę duchowego procesu pojednania i odnowy.

Papież Franciszek zapewnił o swej modlitewnej jedności z kardynałem Woelkim i archidiecezją kolońską i udzielił Apostolskiego Błogosławieństwa.

os, KAI / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę