Nasze projekty

Kard. Sako: wizyta Franciszka w Iraku będzie nadzwyczajnym wsparciem

Na wieść o tym, że papież Franciszek chciałby w przyszłym roku przyjechać do Iraku wszyscy się tu ucieszyliśmy, zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie! - mówi w rozmowie z Vatican News kard. Louis Raphaël Sako, chaldejski patriarcha Babilonu. Jego zdaniem ta wizyta byłaby nadzwyczajnym wsparciem i "otworzyłabym drzwi do nowej mentalności pokoju".

Patriarcha opowiadał, w jakich okolicznościach zastała go w poniedziałek ta wiadomość. – Byłem w Ankarze, na uroczystości przysięgi prezydenta irackiej części Kurdystanu , na sali było ok. 500 osób. Wiadomość o możliwej wizycie papieża w Iraku otrzymałem telefonicznie i od razu przekazałem ją obecnym. Wszyscy zaczęli klaskać, wołając „alleluja” i gratulując obecnym chrześcijanom, bo dla nich to nadzwyczajne wsparcie – mówił kard. Sako. Dodał, że w najbliższą niedzielę poprosi wszystkich chaldejskich kapłanów, aby odprawili Mszę św. w intencji tej wizyty. – Będzie to pierwszy raz gdy papież przybędzie do Iraku. Rząd spodziewał się tej wizyty, nadzieję też mieli zwykli ludzie – powiedział.

Przyznał, że nadal w Iraku istnieje potrzeba solidnej formacji, wzajemnej otwartości i szacunku dla życia. – Myślę, że wizyta Papieża otworzy drzwi do nowej mentalności, do nowej kultury. Stało się tak przecież gdy pojechał do Jordanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu, Maroka.Wierzę, że ten jego przekaz będzie bardzo silny – powiedział.

Zapytany o aktualną sytuację w Iraku stwierdził, że choć komórki dżihadystów samozwańczego Państwa Islamskiego są nadal aktywne, sytuacja na tym terenie „poprawiła się”. W irackiej części Kurdystanu bezpieczeństwo jest prawie absolutne. Także w Bagdadzie ludzie cierpią mniej i żyją normalnie. Nawet dla chrześcijan, przez ostatnich kilka lat zmuszonych do ucieczki, warunki się poprawiły. Ustały zachęty do dyskryminacji – opowiada kard. Sako.

Reklama
Reklama

Papież Franciszek po raz pierwszy wyraził publicznie swoje pragnienie podróży do Iraku podczas poniedziałkowego spotkania z osobami zajmującymi się pomocą Kościołom Wschodnim.

ad, Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite