Nasze projekty

Kard. Langlois ciężko ranny w wypadku samochodowym. Episkopat prosi o modlitwę

Biskup diecezji Les Cayes na Haiti kard. Chibly Langlois odniósł ciężkie rany w poważnym wypadku samochodowym. 63-letni purpurat z kilkoma złamaniami kości, a także jego kierowca, przebywają w szpitalu, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podała Konferencja Biskupów Haiti.

fot. Clark Van Der Beken/Unsplash

Według miejscowych środków przekazu do wypadku doszło na drodze krajowej w pobliżu miasta Léogane (ok. 44 km od południe od stolicy kraju – Port-au-Prince). Kardynała i jego kierowcę przewieziono do miejscowego szpitala. Episkopat Haiti poprosił duchowieństwo i wiernych o modlitwę o jego wyzdrowienie i szybkie odzyskanie sił.

Urzędujący premier kraju Ariel Henry także przesłał biskupowi diecezji Les Cayes życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. „W tej bolesnej chwili proszę go o przyjęcie wyrazów naszej pełnej solidarności i naszej głębokiej sympatii” – napisał szef rządu na Twitterze.

Do grona kardynałów włączył go papież Franciszek

Chibly Langlois urodził się 29 listopada 1958 w La Vallée koło Jacmel w południowo-wschodnim Haiti. Święcenia prezbiteratu przyjął 22 września 1991 jako kapłan diecezji Jacmel. W latach 1994-96 studiował w Rzymie, po czym był m.in. rektorem diecezjalnego sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP, a w rok później rozpoczął pracę jako wykładowca w seminarium w Port-au-Prince i w diecezjalnym instytucie edukacji i rozwoju ludzkiego.

Reklama

8 kwietnia 2004 św. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym Fort-Liberté. Sakrę otrzymał 6 czerwca tegoż roku. 15 sierpnia 2011 Benedykt XVI powołał go na ordynariusza Les Cayes. W latach 2011-17 bp Langlois był przewodniczącym episkopatu Haiti. Na konsystorzu 22 lutego 2014 Franciszek włączył go jako pierwszego w historii Haitańczyka w skład Kolegium Kardynalskiego.

Haitańska agencja internetowa AlterPresse oznajmiła przy okazji, powołując się na organizację Służby Techiczne i Operacyjne na rzecz Łagodzenia Wypadków (Stop accidents), że w tygodniu od 30 maja do 5 czerwca w ponad 20 wypadkach w całym kraju zginęło 9 osób, a 95 odniosło rany, w tym wiele doznało ciężkich poparzeń. Organizacja nadal wzywa władze do zajęcia się problemem wypadków drogowych, a mieszkańców – do czujności i ostrożności na drogach.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę