Nasze projekty

Irak: Nie dla chrześcijańskiej milicji do walki z dżihadystami

Zdecydowany sprzeciw wobec propozycji tworzenia w Iraku milicji chrześcijańskich, które miałyby wyzwolić ziemie okupowane przez dżihadystów, wyraził chaldejski patriarcha Babilonu Louis Raphaël I Sako. Z pomysłem takim wystąpiły niektóre organizacje chrześcijan syryjskich, asyryjskich i chaldejskich.

Myślenie, że nasz triumf może zależeć od stworzenia osobnych ugrupowań zbrojnych, walczących w obronie naszych praw, mogłoby doprowadzić do nowego „holokaustu” – stwierdził hierarcha, przypominając, że było tak już w przeszłości, gdy chrześcijańskie milicje biły się w „cudzych wojnach”. Jego zdaniem właściwą drogą jest „nauczenie się z tej lekcji historii” i ewentualnie wsparcie regularnych sił zbrojnych.

W przesłaniu do wiernych Katolickiego Kościoła Chaldejskiego patriarcha zaznaczył, że milicje te byłyby „sponsorowane i wspierane przez te same siły, które wywołały konflikt”. Tymczasem – według niego – jedyną słuszną i skuteczną drogą jest wstąpienie do regularnych sił zbrojnych Iraku lub Autonomicznego Regionu Kurdystanu, które walczą o wyzwolenie okupowanych ziem.

– Musimy zdać sobie sprawę, że nasz los jest związany z losem wszystkich Irakijczyków i że jest to jedyny sposób wspólnego zapewnienia naszej przyszłości, gdy szyici są wezwani do ofiarowania swego życia razem z Kurdami, sunnitami, chrześcijanami i Turkmenami – napisał patriarcha.

Reklama

Ekstremizm spod znaku islamu, który wstrząsa sceną bliskowschodnią, hierarcha nazwał zjawiskiem „nienormalnym i politycznie sterowanym”. Z mocą powtórzył też swe przekonanie, że „nic nie wypędzi chrześcijaństwa z Bliskiego Wschodu, pomimo trudności, dopóki będą chrześcijanie zdecydowani pozostać na swej ziemi ojczystej, dumni z własnej tożsamości i ze swojej misji w tej części świata”.


pb (KAI/Fides) / Bagdad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę