Nasze projekty

Hiszpańska młodzież przeciwna eutanazji. „To niedopuszczalne i zbrodnicze”

"Nasza pozycja jako katolików jest jasna. Uważamy, że eutanazja jest czymś niedopuszczalnym i zbrodniczym" - mówią młodzi. Za kilka dni, 25 czerwca, w Hiszpanii wejdzie w życie prawo o eutanazji i wspomaganym samobójstwie.

Hiszpania zalegalizowała eutanazję pod koniec marca, bez konsultacji społecznych. Według ustawy, osoba wnioskująca o wspomaganą śmierć będzie musiała przejść szereg konsultacji medycznych, które potwierdzą, że cierpi na poważną chorobę, chroniczną, a zarazem nieuleczalną.

Wprowadzeniu eutanazji sprzeciwili się młodzi z madryckiej parafii, którzy w odpowiedzi na nowe prawo zorganizowali Tydzień dla życia – łańcuch modlitwy, który potrwa do 25 czerwca.

„Pomyśleliśmy, że jeśli nikt tego nie robi, to my to zrobimy”

Jak mówi Cristina, ustawa o eutanazji „została zatwierdzona bez prawdziwej debaty publicznej. Pomyślałam sobie, że były dni modlitwy o ustanie aborcji i zdziwiło mnie oraz wszystkich moich kolegów, że nic nie zostało podjęte w sprawie eutanazji. Pomyśleliśmy, że jeśli nikt tego nie robi, to my to zrobimy – mówi.

Reklama

Modlitwa zaczyna się o 7:30 i przez cały dzień, aż do 21:00, chętni wybierają sobie swoje 30 minut i odmawiają różaniec w miejscu, w którym się znajdują. W intencji życia, przez cały tydzień będzie się modlić również 20 zakonów kontemplacyjnych.

„Eutanazja jest czymś niedopuszczalnym i zbrodniczym”

Młodzi ludzie wierzą w siłę modlitwy. Nasza pozycja jako katolików jest jasna. Uważamy, że eutanazja jest czymś niedopuszczalnym i zbrodniczym. Chrześcijanie mają pomagać cierpiącym, tak jak zrobiła to Maryja pod krzyżem, mają towarzyszyć ich rodzinom i oferować alternatywy. Jedyne, co pozostaje, to modlitwa, a modlitwa jest potężniejsza niż jakakolwiek broń – mówią.

Przeciwnicy nowej ustawy podkreślają, że jest sprzeczna z hiszpańską konstytucją i budzi wiele wątpliwości. Ponadto wskazują na pilną potrzebę rozwoju systemu opieki paliatywnej, bez której umiera wiele osób. Z kolei Episkopat zachęcił do robienia tzw. testamentów życia, aby nie paść ofiarą nowej ustawy.

Reklama

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę