Nasze projekty

Francuscy katolicy domagają się powrotu mszy. Organizują protesty modlitewne

W całej Francji organizowane są pokojowe protesty przeciwko wprowadzonemu przez rząd zakazowi sprawowania liturgii z udziałem wiernych. „Będziemy tak długo protestować dopóki władze nie oddadzą nam Mszy” – podkreślają francuscy katolicy.

Tym razem nie zgodzimy się na Msze jedynie na komputerze – podkreśla 53-letni Marc Billig, który wraz z przyjacielem zorganizował w minioną niedzielę protest przed katedrą w Nantes. Nie spodziewali się aż tak dużego oddźwięku na swą akcję nagłośnioną na Facebooku i, zgodnie z prawem, zgłoszoną wcześniej w lokalnej prefekturze. Według miejscowej policji w modlitwie przed katedrą wzięło udział ok. 600 osób, głównie młodych. Podobnie było w Lyonie i Wersalu, gdzie przed kościołami wierni odmawiali wspólnie różaniec.

PRZECZYTAJ TEŻ: Francuscy biskupi przeciwni zamknięciu kościołów. “To podważa wolność wyznania”

Mamy nadzieję, że widząc ten oddolny protest katolików francuskie władze zechcą dostrzec, jak ważny dla wierzących jest udział w Eucharystii – podkreśla parafianin z Nantes. Wskazuje, że wierni nie zamierzają łamać prawa i wszystkie manifestacje zgłaszane są wcześniej w lokalnych prefekturach i mają ochronę policji. Zachowane są też sanitarne obostrzenia.

Reklama
Reklama

Protesty w innych francuskich miastach

W kolejnych dniach takie modlitewne protesty odbędą się w wielu miastach Francji. W piątek, przed paryską katedrą Notre-Dame, katolicy będą odmawiać różaniec. Uczestniczący w modlitewnym proteście Francuzi przypominają władzom, że obostrzenia wywołane pandemią nie mogą pozbawiać ich podstawowej wolności, jaką jest wolność kultu i swobodnego wyznawania wiary.

Odwołanie złożone przez biskupów

Reklama
Reklama

Francuscy biskupi złożyli do Rady Stanu odwołanie od decyzji o zakazie sprawowania mszy z udziałem wiernych. Jednak organ, który we Francji odpowiada za opiniowanie wszystkich projektów ustaw i dekretów rządowych podtrzymał decyzję władz.

Uczestnictwo w Mszy nie jest jedynie sposobem praktykowania wiary, ale jej źródłem i szczytem. Eucharystia to jeden z rzadkich momentów, gdzie wierni przychodzą, by odzyskać siłę i odwagę do znoszenia także przeciwności losu związanych z pandemią – podkreślił przewodniczący francuskiego episkopatu.

ZOBACZ TEŻ: Francuski biskup: Zakaz publicznych mszy z powodu COVID-19 to nie atak na Kościół

Reklama

vaticannews/kh/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite