Nasze projekty

Francuscy biskupi przeciwni zamknięciu kościołów. „To podważa wolność wyznania”

Francuscy biskupi nazwali nałożony przez rząd zakaz sprawowania liturgii z udziałem wiernych nieproporcjonalnym krokiem, który łamie wolność wyznania. Przewodniczący episkopatu odwołanie od tej decyzji złożył do Rady Stanu, która we francuskim porządku prawnym opiniuje wszystkie projekty ustaw i dekretów rządowych.

Abp Eric de Moulins-Beaufort konsultował się w tej sprawie z wszystkimi francuskimi biskupami, którzy zgodnie podkreślili, że decyzja władz podważa wolność wyznania – jedną z podstawowych wolności w tym kraju, która nie podlega negocjacji.

Biskupi wskazali, że całkowity zakaz sprawowania Eucharystii z udziałem wiernych i udzielania im sakramentów jest nieproporcjonalny, do celu jakim jest ochrona zdrowia. Zwrócili uwagę, że we wszystkich kościołach przestrzegano wprowadzonych obostrzeń sanitarnych.

SPRAWDŹ: Zakaz Mszy z udziałem wiernych we Francji. Biskupi zapowiadają odwołanie

Reklama

Przewodniczący episkopatu przypomniał, że nie ma żadnych dowodów na to, by kościoły były szczególniejszymi miejscami zarażania niż np. placówki handlowe, i nie stwierdzono w nich żadnych ognisk zakażenia.

Wierni oczekiwali z niecierpliwością stanowiska episkopatu. Już wcześniej wielu biskupów, przedstawicieli ruchów i wspólnot katolickich wypowiedziało się przeciwko wprowadzonym restrykcjom.

Potrzeba pomocy duchowej w czasie pandemii

Reklama

Francuscy katolicy odmawiają opuszczenie swych kościołów, do których szczególnie w tym trudnym czasie pandemii przychodzą po to, by znaleźć pocieszenie i nadzieję. Abp de Moulins-Beaufort zauważył, że nawet prześladowania nie zniechęciły chrześcijan do gromadzenia się na Eucharystii. Przypomniał zarazem, że troska o zdrowie fizyczne nie może odcinać ludzi od pomocy duchowej, która w obecnej sytuacji ma fundamentalne znaczenie.

Uczestnictwo w Mszy nie jest jedynie sposobem praktykowania wiary, ale jej źródłem i szczytem. Eucharystia to jeden z rzadkich momentów, gdzie wierni przychodzą, by odzyskać siłę i odwagę do znoszenia także przeciwności losu związanych z pandemią – podkreśla przewodniczący francuskiego episkopatu.

Katolicy protestują przeciwko decyzji rządu

Reklama

Tymczasem francuscy katolicy sami protestują przeciwko wprowadzanym obostrzeniom, podkreślając, że odebrano im Wielkanoc, ale teraz nie pozwolą by odebrano im niedzielną Eucharystię, a być może także Boże Narodzenie. Przy okazji wskazują, że decyzja władz przychodzi w szczególnie trudnym dla chrześcijan momencie, gdy są prześladowani ze strony islamistów. Odwołują się tu do ataku na katedrę w Nicei, gdzie męczeńską śmierć poniosły trzy osoby, tylko dlatego że przyszły na modlitwę.

PRZECZYTAJ: Atak nożownika w katedrze Notre Dame w Nicei. Nie żyją 3 osoby

Odwołanie skierowane do Rady Stanu przez Konferencję Episkopatu Francji powinno zostać rozpatrzone jeszcze w tym tygodniu. Organ ten jest najwyższym organem sądownictwa administracyjnego. Jego orzeczenia odgrywają olbrzymią rolę w praktyce ustrojowej.

kh/KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite