Nasze projekty

Francuski biskup: Zakaz publicznych mszy z powodu COVID-19 to nie atak na Kościół

Francuski arcybiskup Pascal Wintzer skrytykował „niezdrową”, „nieodpowiedzialną”, „niebezpieczną” i „fałszywą” retorykę tych katolików, którzy twierdzą, że zakaz odprawiania Mszy z udziałem wiernych, nałożony przez władze państwowe z powodu pandemii koronawirusa, jest atakiem na religię.

Czy rozpowszechnianie się koronawirusa jest wymysłem? Czy państwo używa tego jako pretekstu do ograniczania naszej wolności, w tym wolności religijnej? – pyta metropolita Poitiers na łamach dziennika „La Croix”. Przekonuje, że „państwo ma prawo, na podstawie danych, którymi dysponuje i z poszanowaniem prawa, nakładać ograniczenia, które są dla dobra wszystkich”, nawet gdy, jak w tym przypadku, ogranicza to swobody obywatelskie.

Jednocześnie przyznaje, że zakaz, który obowiązuje od 2 listopada do 1 grudnia br., z wyjątkiem ślubów i pogrzebów, jest bolesny dla katolików, bo Eucharystia ma istotne znaczenie dla życia chrześcijańskiego.

Hierarcha sprzeciwia się tym, którzy wierzą, że zakaz został wprowadzony „nie z powodów zdrowotnych, lecz dlatego, że świeckie państwo nieustannie chce nadzorować lub nawet kontrolować religie”. Zauważa, że – bez względu na lockdown – „są tacy, którzy twierdzą, iż chrześcijanie, choć nie są we Francji prześladowani, to jednak nie mogą w pełni korzystać z prawdziwej wolności”.

Reklama
Reklama

„Bycie chrześcijaninem jest trudne i wymagające”

Prawdą jest, że bycie chrześcijaninem we Francji jest trudne i wymagające, ale kto może powiedzieć, że jest prześladowany z powodu swych religijnych przekonań i praktyk? – pyta abp Wintzer. Zauważa przy tym, że mówienie takich rzeczy „dodaje skrzydeł radykalnym islamistom”, którzy podnoszą „złe traktowanie” jako „usprawiedliwienie dla swego terroryzmu”.

Przestrzega więc katolików przed przyjmowaniem podobnej „retoryki prześladowań”, co islamscy fanatycy, gdyż jest to „nie tylko niebezpieczne, ale przede wszystkim fałszywe”.  W ciągu zbyt wielu lat jednostki i grupy kształtowały swą tożsamość mówiąc, że są dyskryminowane lub padły „ofiarą” jakichś fobii – zaznacza metropolita Poitiers. I wskazuje, że „ataki na chrześcijan nie pochodzą od państwa”, lecz ze strony zwolenników „politycznego islamu”.

Hierarcha przyznaje, że środki podjęte przez państwo w walce z COVID-19 mogą być podważane na drodze prawnej, gdy wydają się być nieuprawnione lub nadmierne. Wtedy sąd rozstrzyga, czy są zgodne z prawem. Tak właśnie postąpiła Konferencja Biskupów Francji, składając 2 listopada w Radzie Stanu odwołanie od zakazu publicznych Mszy. Abp Wintzer zastanawia się jednak, czy takie posunięcie, choć uprawnione, jest uzasadnione, gdyż w obliczu wzrostu przypadków koronawirusa we Francji trudno traktować zakaz jako złamanie praw katolików.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: Francja: opublikowano raport o walce z pedofilią w Kościele

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite