Nasze projekty

Franciszek przekazał Armenii sprzęt medyczny do walki z COVID-19

Wśród darów, które przekazał papież, znalazły się: nowoczesny ambulans i respiratory, które trafią do szpitala Redemptoris Mater w Aszocku. To kolejny dar Kościoła dla Armenii. Na początku 2020 roku kraj otrzymał respiratory od Caritas.


Nuncjusz Apostolski w tym kraju, abp Jose A. Bettencourt, podczas niedzielnej mszy pobłogosławił także dodatkowy sprzęt przeznaczony do badań i leczenia zarażonych wirusem COVID-19. Uroczystość odbyła się w Ordynariacie Ormiańskich Katolików w Kanakar.

Transport darów trafił do Armenii dzięki Fundacji „Dobry Samarytanin”, działającej przy watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. To jedno z wielu stowarzyszeń kościelnych zajmujących się pomocą humanitarną na całym świecie.

Szpital Redemptoris Mater w Aszocku prowadzony jest przez kamilianów, którzy od ponad 25 lat opiekują się pacjentami w regionie Południowego Kaukazu. Zapewnia opiekę zdrowotną za symboliczną opłatą. Najbiedniejszymi opiekuje się bezpłatnie.

Trudny rok dla Armenii

Dar Franciszka to kolejny wyraz pamięci o Armenii, w intencji której Ojciec Święty modlił się podczas wielkanocnego orędzia Urbi et Orbi. Papież wie, że ubiegły rok był dla tego kraju bardzo trudnym czasem. Ormianie nie tylko zmagali się z pandemią, ale także stanęli w obliczu wojny w Górskim Karabachu, w której ponieśli porażkę z Azerbejdżanem. W wyniku konfliktu nastąpił podział tego regionu, co uczyniło go jeszcze bardziej osłabionym i biednym. Tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy i wioski, aby szukać schronienia w części pozostającej przy Armenii. Kościół wciąż pomaga tysiącom rodzin udzielając im schronienia oraz dostarczając pomoc żywnościową i medyczną.

kh/VaticanNews/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite