Nasze projekty

Droga krzyżowa w Panamie o bólach Ameryki Południowej i świata

Najpierw przejmujące rozważania kolejnych stacji, odczytane przez młodych, potem - jeszcze mocniejsze słowo Franciszka, który wymieniał poszczególne dramaty współczesnego świata, pokazując jak trwa w nich Męka Pana Jezusa. 25 stycznia w Panamie w ramach ŚDM odbyła się Droga Krzyżowa papieża z młodymi.

Rozważania Drogi Krzyżowej oparto na stacjach tzw. biblijnej Drogi Krzyżowej, zatwierdzonych jako oficjalne w 2007 r. przez papieża Benedykta. Młodzi wpletli w poszczególne wydarzenia Męki Pańskiej różne bolączki i dramaty dotykające kontynent południowoamerykański.

Rozważając skazanie Jezusa przez Sanhedryn przywołali męczeństwo św. abp Oskara Romero, zamordowanego w San Salwador za postawę sprzeciwu wobec reżimu. Przy Stacji „Wyparcie się Piotra” przywołano prześladowania ludów tubylczych przez kolonizatorów. Rozważając „Jezusa przed Piłatem” poruszono problem niszczycielskiego wykorzystywania dóbr planety, przy „Biczowaniu” – niechęć do przyjmowania uchodźców.

Myśl kontynuował sam Franciszek, wygłaszając homilię na zakończenie nabożeństwa. – Droga Jezusa na Kalwarię jest drogą cierpienia i samotności, która trwa w naszych czasach. Idzie On i cierpi w wielu obliczach, które cierpią z powodu zadowolonej i znieczulającej obojętności  naszego społeczeństwa, które konsumuje i zużywa się, które ignoruje innych i siebie w cierpieniu swoich braci – powiedział. Wymieniał następnie różne dramaty współczesnego świata: dzieci, którym nie pozwala się przyjść na świat, albo odbiera dzieciństwo; maltretowane kobiety; młodzież pozbawianą nadziei i perspektyw; handel ludźmi, narkotyki, alkohol. – Droga krzyżowa Twojego Syna trwa nadal w wołaniu naszej matki ziemi, która jest zraniona w swoim łonie zanieczyszczeniem atmosfery, jałowością swych pól, brudem swych wód, która jest sponiewierana przez pogardę i szaleńczą konsumpcję, przekraczającą wszelki rozsądek. Trwa nadal w społeczeństwie, które zatraciło zdolność płaczu i wzruszenia się w obliczu cierpienia – wymieniał Franciszek.

Reklama
Reklama

 

ad/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite