Nasze projekty

Czy mozaiki o. Rupnika znikną z bazyliki w Lourdes?

"Lourdes to miejsce, w którym wiele ofiar zwraca się do Niepokalanego Poczęcia po pocieszenie i uzdrowienie. Ich udręka jest wielka przed mozaikami ks. Rupnika w tym miejscu: nie możemy tego ignorować” - zwraca uwagę bp Jean-Marc Micas.

fot. pixabay

O tym czy mozaiki autorstwa słoweńskiego jezuity o. Marko Rupnika znikną z fasady bazyliki różańcowej w sanktuarium Matki Bożej w Lourdes zdecyduje specjalna komisja, o której powstaniu poinformował ordynariusz diecezji Tarbes i Lourdes, bp Jean-Marc Micas.

Przypomniał, że w 2008 roku, z okazji 150. rocznicy objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous, fasadę bazyliki pokryły mozaiki przedstawiające różańcowe tajemnice światła. Zamówiono je w atelier znanego twórcy, o. Marka Rupnika. Obecnie jest on oskarżany o molestowanie seksualne osób dorosłych, za co został ukarany zarówno przez swe władze zakonne, jak i przez Stolicę Apostolską. Stawia to pytanie o status jego dzieł i ich przyszłość, zauważa bp Micas.

Lourdes to miejsce, w którym wiele ofiar zwraca się do Niepokalanego Poczęcia po pocieszenie i uzdrowienie. Ich udręka jest wielka przed mozaikami ks. Rupnika w tym miejscu: nie możemy tego ignorować – stwierdza hierarcha.

Reklama

Dlatego 27 marca razem z rektorem sanktuarium, ks. Michelem Daubanesem, spotkał się z radą doradczą przy sanktuarium. Na spotkaniu postanowiono o powołaniu „grupy refleksji”, która ma pomóc biskupowi w podjęciu decyzji o przyszłości mozaik. Grupa rozpocznie pracę w kwietniu, a w jej skład, oprócz biskupa i rektora, wejdą: przynajmniej jedna ofiara wykorzystywania seksualnego, specjalista z historii sztuki i psychoterapeuta.

kh, KAI, opoka.org.pl/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę