Nasze projekty

Coraz więcej dorosłych Brytyjczyków prosi o chrzest

W Wielkiej Brytanii systematycznie rośnie liczba osób dorosłych przygotowujących się do chrztu. Uczestniczą one w specjalnej formacji katechumenów prowadzonej we wszystkich diecezjach w tym kraju. Tylko w Katedrze Westminsterskiej w Londynie chrzest w tym roku przyjmie 200 dorosłych.

Po okresie ewangelizacji i zasadniczego katechumenatu, który jest najdłuższym etapem drogi formacji, kandydaci do chrztu wchodzą w etap tzw. wybrania. Ceremonia z nim zawiązana odbywa się tradycyjnie na początku Wielkiego Postu, który stanowi ostatni etap przed sprawowaniem sakramentów wtajemniczenia w czasie Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę.

W katedrze w Westminsterze w ceremonii wybrania wzięło udział ponad 400 osób. 200 z nich to katechumeni, czyli osoby, które nie były wcześniej ochrzczone, a 219 – kandydaci ochrzczeni w innych Kościołach, którzy dokonują nawrócenia, pragnąc pełnej jedności z Kościołem katolickim. Specjalnej liturgii przewodniczył dla nich kard. Vincent Nichols, podkreślając, że takie uroczystości pokazują, jak wiele dobrego Bóg czyni w brytyjskim społeczeństwie, wzbudzając nowych uczniów Chrystusa.

Podobne ceremonie wybrania odbyły się w innych diecezjach. Np. w Clifron uczestniczyło w nich 47 osób, w tym 19 katechumenów, w Lancasterze – 32, w tym 17 katechumenów, a w Birmingham – 182.

Reklama

KAI/ad

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite