Coraz mniej Amerykanów wierzy w Boga. Wyniki sondażu rekordowo niskie

Jak podaje Instytut Gallupa, 81 procent Amerykanów deklaruje, że wierzy w Boga. To spadek o 6 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2017. W sondażu zadano również pytanie, czy Bóg słyszy modlitwy i może interweniować.

fot. Alessandro Vicentin/Cathopic

Największy spadek widać wśród młodych Amerykanów (18-29 lat), osób o poglądach liberalnych oraz określających się jako demokraci. Grupy te wykazują spadki o 10 lub więcej punktów procentowych, jeśli porównamy tegoroczne wyniki ze średnią z sondaży z lat 2013-2017.

Największy spadek związany z wiarą widać u młodych Amerykanów (18-29 lat), osób o poglądach liberalnych. W porównaniu z sondażami w latach 2013-2017 to spadki o 10 lub więcej punktów procentowych.

Najmniej wierzą w Boga także liberałowie (62 proc.), młodzi dorośli (68 proc.) i demokraci (72 proc.). Odsetek osób, które deklarują wiarę w Boga jest najwyższy w gronie politycznych konserwatystów (94 proc.) i republikanów (92 proc.).

Reklama
Reklama

W sondażu zadano również pytanie, czy Bóg słyszy modlitwy i może interweniować. Według statystyk Instytutu Gallupa, 42 proc. wierzących Amerykanów twierdzi, że Bóg wysłuchuje modlitw i może interweniować. Z kolei 28 proc. uważa, że Bóg wysłuchuje modlitw, ale nie może interweniować. 11 proc. twierdzi, że Bóg istnieje, ale nie słyszy modlitw.

kh, news.gallup.com, opoka/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę