Nasze projekty

Carlo Acutis w dżinsach i adidasach. Takiego witrażu jeszcze nie widzieliście

Ten wizerunek zdecydowanie odbiega od witraży, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak z całą pewnością oddaje życie 15-letniego Carla Acutisa, który ewangelizował przy pomocy Internetu.

FOT. Beato Carlo Acutis/FACEBOOK

W kościele San Giuseppe in Molfetta we Włoszech zamontowano pierwszy witraż z wizerunkiem 15-latka, którego beatyfikował papież Franciszek w październiku 2020 roku w Asyżu. Trzeba przyznać, że to przedstawienie znacznie odbiega od witraży, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Widzimy na nim uśmiechniętego Carla Acutisa w dżinsach, adidasach i z plecakiem na ramionach, w którym niesie prawdopodobnie nieodłączny komputer.

„Carlo doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że narzędzia komunikacji, reklamy, portale społecznościowe można wykorzystać do usypiania naszej czujności, uzależnienia od konsumpcjonizmu (…), obsesji na punkcie wolnego czasu, w negatywnym tego znaczeniu. Wiedział jednak, jak wykorzystać nowoczesne technologie do przekazywania Ewangelii, wartości i piękna” – pisał o nim papież Franciszek w posynodalnej adhortacji apostolskiej Christus Vivit.

+++ ? 19 maggio 2021 +++Il vescovo mons. Domenico Cornacchia inaugura le vetrate istoriate realizzate da Maria Bonaduce…

Reklama
Posted by Beato Carlo Acutis on Saturday, May 22, 2021

Kim był Carlo Acutis?

Carlo Acutis urodził się w 1991 roku w Londynie, ale dorastał we włoskiej ojczyźnie swoich rodziców w pobliżu Mediolanu. Od dziecka odznaczał się głęboką religijnością, codziennie uczestniczył w mszy, odmawiał różaniec, a po przyjęciu pierwszej komunii wykazywał niezwykłą miłość do Eucharystii, którą nazywał „autostradą do nieba”.

Wykazywał niezwykły talent informatyczny i jako 10-latek pisał algorytmy i projektował strony internetowe. W wieku 11 lat zaczął pracować nad internetowym spisem cudów eucharystycznych na świecie. Po śmierci przygotowaną przez niego prezentację przetłumaczono na kilkanaście języków.

W 2006 roku jako 15-latek dowiedział się, że choruje na nieuleczalną białaczkę i resztę życia poświęcił Kościołowi. Zmarł w tym samym roku, 12 października i zgodnie z jego wolą został pochowany w Asyżu.

Reklama

Siedem lat po śmierci Carla Acutisa, w 2013 roku, otwarto proces beatyfikacyjny, a w 2020 roku papież Franciszek zatwierdził cud za wstawiennictwem 15-latka.

kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę