Nasze projekty

„Brzuch bolał mnie ze strachu”. Dramat dzieci w wojnie między Izraelem a Palestyną

Giną kolejni cywile, w ostrzałach zginęła już ponad setka osób, a wśród nich także dzieci. Społeczność międzynarodowa mobilizuje się, by powstrzymać trwający od kilku dni konflikt między Izraelem a Palestyną.

Ostrzał w dzień i w nocy

Od poniedziałkowej nocy trwają ostrzały rakietowe między Izraelem a palestyńskim Hamasem. Według izraelskiego wojska w stronę Izraela wystrzelono do tej pory ponad 1,5 tysiąca pocisków. Większość z nich zestrzelił izraelski system obrony przeciwrakietowej zwany „Żelazną Kopułą”.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił wystrzelenie palestyńskich rakiet i wzywa Izrael do wstrzymania ognia. Mimo pogłosek o zawieszeniu broni, starcia wciąż trwają. To najpoważniejsza eskalacja konfliktu od 2014 roku. Abu Ubaida, rzecznik wojskowego skrzydła Hamasu ostrzegł Izrael, że ostatnie działania Hamasu przeciw Izraelowi były tylko „małą częścią” możliwości, jakimi dysponuje Hamas.

Na spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ Stany Zjednoczone zawetowały rezolucję potępiającą Izrael. Prezydent Joe Biden powiedział, że Izrael „ma prawo do samoobrony”, podczas gdy sekretarz stanu Antony Blinken prosi prezydenta Palestyny ​​Abu Mazena o zaprzestanie wystrzeliwania rakiet.

Reklama

Dramat najmłodszych

Jak każdy konflikt, tak i ten ma poważne konsekwencje dla najsłabszej i najbardziej wrażliwej populacji czyli dla nieletnich. Organizacja „Save the Children”, która od ponad stu lat walczy o ratowanie zagrożonych dzieci i zagwarantowanie im przyszłości, apeluje do stron konfliktu o podjęcie natychmiastowych działań w celu złagodzenia eskalacji przemocy.

Ze względu na ostrzał rakietowy w Strefie Gazy ludność żyje w schronach, a szkoły zamknięte są na połowie terytorium. Według danych ministerstwa Strefy Gazy zginęły już 103 osoby, w tym 27 dzieci. Blisko 600 osób jest rannych. Po stronie Izraela jest 7 ofiar, w tym dwójka dzieci.

„To tylko dzieci”

Dzieci z Gazy wyznają, że boją się śmierci. 11-letnia Yasmine powiedziała pracownikowi Save the Children: „Ta noc była bardzo trudna dla wszystkich, w ogóle nie spałam. Sytuacja jest przerażająca, umierają dzieci, jesteśmy bombardowani ze wszystkich stron”. To była najgorsza noc w moim życiu. O trzeciej poczułam ból brzucha ze strachu i moi rodzice próbowali mnie pocieszyć, mówiąc, że bombardowanie jest daleko, ale mimo to czułam, że jest bardzo niedaleko nas – relacjonuje dziewczynka.

Reklama

Ks. Gabriel Romanelli, proboszcz z Gazy powiedział w rozmowie z Vatican News, że nawet jeśli „niektórzy są zaangażowani w ruchy polityczne, wciąż jest wiele ofiar cywilnych”. A dzieci nie należą do żadnej frakcji politycznej. Są tylko dziećmi – mówi ks. Romanelli.

„Całe życie żyli na wojnie”

Rodziny w Strefie Gazy żyją na przeludnionych obszarach, a blokada terytoriów uniemożliwia im ucieczkę lub schronienie w innych miejscach. Nasi pracownicy usiłują uspokoić i wspierać dzieci. – mówi Jason Lee, dyrektor organizacji „Save the Children” na terytoriach palestyńskich. Zauważył, że horror, jaki rozgrywa się na ich oczach to kolejny w ciągu ostatnich 12 lat tak poważny konflikt na linii Palestyna-Izrael. Obie strony konfliktu proszone są w tym czasie o podjęcie dodatkowych środków ostrożności w celu ochrony przed atakami szkół: wszyscy muszą szanować integralność obiektów szkolnych.

Reklama

„Save the Children” i inne organizacje humanitarne działające w regionie Bliskiego Wschodu, uruchamiają całą serię środków ochronnych dla nieletnich, którzy ryzykują w tej wojnie swoje życie. Filippo Ungaro, rzecznik organizacji „Save the Children Italy”, powiedział, że konieczne jest zakończenie konfliktu, a przede wszystkim przestrzeganie prawa międzynarodowego, które mówi o nieangażowaniu w konflikty zbrojne ludności cywilnej, a w szczególności osób nieletnich. Są to młodzi ludzie, którzy zawsze żyli na wojnie, więc w tej sytuacji, bardzo trudno jest promować i pielęgnować kulturę pokoju – mówi Ungaro.

os, Vatican News / Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę