Nasze projekty

Brytyjski parlament ostatecznie zalegalizował aborcję w Irlandii Płn.

Brytyjski parlament zatwierdził 17 czerwca ostatecznie przyjęte na terenie Irlandii Północnej przepisy aborcyjne, czyniąc je tak liberalnymi, jakimi są one na terenie Wielkiej Brytanii. Uczynił to wbrew protestom, ale na mocy obowiązującego prawa.

Prawo przewiduje, że w przypadku braku władzy ustawodawczej na terenie Irlandii Północnej brytyjski parlament może zrównać przepisy na terenie tego kraju ze swoimi. A ponieważ od 3 lat nie funkcjonuje tam administracja – brytyjskie liberalne przepisy aborcyjne zastąpiły te funkcjonujące w Irlandii Północnej od XIX w. Stało się to automatycznie jeszcze w marcu, ale potrzebne było ostateczne zatwierdzenie przez brytyjski parlament. Właśnie to wydarzyło się 17 czerwca.

– Irlandia przeszła od najgorszych w Europie przepisów aborcyjnych do najlepszych – pochwaliła zmianę grupa Humanists UK.

– To niesamowicie tragiczny dzień dla całej Irlandii Północnej, dla nienarodzonych dzieci i dla każdego, kto popiera prawo do życia – mówi z kolei Catherine Robinson, rzeczniczka grupy Right to Life UK.

Reklama
Reklama

Dotychczasowe przepisy Irlandii Północnej właściwie całkowicie zabraniały zabijania nienarodzonych dzieci, także tych ze śmiertelnymi wadami czy upośledzonych. Wyjątkiem było jedynie bezpośrednie zagrożenie życia matki. Natomiast obowiązujące w Wielkiej Brytanii przepisy dopuszczają aborcję na życzenie do 24. tygodnia życia dziecka a nawet później, jeśli życie matki jest zagrożone.

Brytyjskich posłów nie przekonały apele środowisk obrońców życia, w tym Heidi Crowter – dorosłej działaczki antyaborcyjnej z zespołem Downa.

Od czasu obowiązywania przepisów, w ciągu zaledwie 7 tygodni ich obowiązywania przeprowadzono w Irlandii Północnej aż 100 zabiegów aborcyjnych.

Reklama
Reklama

ad. CNA

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite