Nasze projekty

Benedyktynki nagrały 9 tys. godzin chorału

Benedyktynki z Jouques we francuskiej Prowansji tworzą w sieci bazę chorału gregoriańskiego. Projekt został uruchomiony 31 maja i już teraz zawiera 9 tys. godzin nagrań. Ich przygotowanie zajęło trzy lata.

Projekt NEUMZ pochodzi od słowa „neumy” czyli od pierwotnego zapisu nutowego chorału gregoriańskiego. Współpracę przy tym projekcie zaproponował siostrom amerykański muzykolog i wydawca John Anderson. W kaplicy w ich domu zakonnym przygotował mikrofony i sprzęt nagrywający. Przez trzy lata codziennie mniszki nagrywały w ten sposób wszystkie swoje modlitwy.

Zespół muzykologów i mediewistów synchronizował je następnie z nutami, tekstem i tłumaczeniami. Przygotował też niezbędne wyjaśnienia i komentarze dla mniej obeznanych z tematem, ponieważ autorom projektu zależy na udostępnieniu chorału jak największej liczbie osób. Anderson przypomina, że chorał jest podstawą całej muzyki zachodniej.

Muzykolog miał okazję przez kilka dni towarzyszyć siostrom w nagraniach. – Jest to niesłychanie piękne. One spędzają w kościele połowę dnia, modlą się i śpiewają. Robią to codziennie, przez całe swoje życie, które staje się niczym jedna długa pieśń. Modlitwa i śpiew wypełniają im czas, ale także kształtują go – mówi amerykański muzykolog.

Reklama

Baza dźwięków jest już dostępna w formie pilotażowej w internecie. W przygotowaniu są mobilne aplikacje. Częściowy dostęp do dźwięków będzie bezpłatny, a pełny za opłatą. Dochód zostanie przeznaczony na utrzymanie filialnego klasztoru benedyktynek w Afryce.

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę