Nasze projekty

Będzie nowe święto w Kościele: Marty, Marii i Łazarza

Papież Franciszek zdecydował, że 29 lipca w Kościele powszechnym zostanie ustanowione liturgiczne wspomnienie Marii, Marty i Łazarza. Wcześniej tego dnia obchodzone było wspomnienie Marty.

Marta, Maria i Łazarz mieszkali w Betanii niedaleko Jerozolimy i byli przyjaciółmi Jezusa. Chrystus odwiedził ich dom, kiedy dowiedział się o śmierci Łazarza. „W domu w Betanii Pan Jezus doświadczył rodzinnego ducha i przyjaźni Marty, Marii i Łazarza, dlatego Ewangelia Jana stwierdza, że ​​ich umiłował. Marta hojnie go przyjęła, Maria uważnie słuchała jego słów, a Łazarz natychmiast wyszedł z grobu na jego rozkaz” – czytamy w dekrecie kongregacji.

Dokument wspomina też, że do tej pory w dniu 29 lipca było obchodzone w Kościele wspomnienie Marty, gdyż Kościół miał wątpliwości co do tożsamości Marii i Łazarza.

Z drugiej strony rzymskie Martyrologium podaje, że wspomnienie całej trójki było obchodzone w pierwszych wiekach Kościoła, a w niektórych lokalnych wspólnotach ta forma przetrwała do dziś.

Reklama
Reklama

Biorąc wszystkie okoliczności pod uwagę papież Franciszek zdecydował się wprowadzić wspomnienie całej trójki do kalendarza liturgicznego 29 lipca.

Teraz muszą zostać zmienione i uzupełnione księgi liturgiczne, dotyczące Mszy Świętej i Liturgii Godzin.

PRZECZYTAJ: Jak Marta i Maria uczą nas chrześcijańskiego życia

Reklama
Reklama

ag/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite