Nasze projekty

Australijski rząd łagodzi obostrzenia. Jednak kościoły nadal z największymi ograniczeniami

Na skutek spadku liczby zachorowań i zgonów premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczące wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność, ale nie kościoły.

Od 20 października nastąpi ożywienie w australijskich restauracjach i pubach metropolii Melbourne i stanie Victoria. Decyzją premiera limit osób został znacznie zwiększony do 40 osób w środku i do 70 na zewnątrz. Natomiast miejsca kultu bez zmian mogą przyjąć maksymalnie 20 osób.

Jestem głęboko zszokowany i rozczarowany dyskryminacją, jaką doświadczają dzisiaj ludzie wierzący. Komunikaty premiera w sprawie dalszego łagodzenia obostrzeń całkowicie ignorują zdrowie psychiczne i duchowe ludzi, a urzędnicy publicznej służby zdrowia uparcie milczą na temat przyczyn tego stanu rzeczy – powiedział arcybiskup Melbourne Peter A. Comensoli.

Potrzeba zaangażowania wiernych

Reklama

Arcybiskup w swoim wideoprzesłaniu zachęcił wiernych do większego zaangażowania w dialog z władzami, aby walczyć o możliwość wyrażenia swojej wiary w konkretny sposób.

Chcę was zachęcić do bycia aktywnymi w tym rozpoczynającym się tygodniu, aby być czynnym głosem w wyrażeniu swojej woli, aby świątynie na nowo zostały otwarte dla wiernych, przynajmniej w takiej samej mierze jak inne sektory społeczeństwa. W obecnej chwili mamy wyraźną i niesprawiedliwą dysproporcję – mówił

PRZECZYTAJ TEŻ: Australia. Trzy lata więzienia za tajemnicę spowiedzi

Reklama

Zwrócił uwagę, że wstanie Victoria na zakaz zgromadzeń religijnych, mimo że na terenie otwartego pubu może się spotkać do 50 osób.

Potrzebujemy zdrowego rozsądku i proporcji w tym wszystkim. Dlatego zachęcam was do zabrania głosu w tej sprawie na różny sposób: może trzeba wyrazić swoją wolę parlamentarzystom, może trzeba to powiedzieć w radiu; zachęcam was do tego. Nie żądamy czegoś specjalnego, tylko konsekwnecji i rozsądnego parytetu w różnych sektorach – podkreślił arcybiskup.

Apel biskupów i petycje katolików

Reklama

W tej samej sprawie katoliccy biskupi Victorii napisali we wrześniu petycję do premiera. Społeczności katolickie wykazały się odpowiedzialnym zaangażowaniem przez cały czas trwania pandemii i będą do tego zachęcane, ale „muszą zobaczyć, że ludziom wierzącym poświęca się tyle samo uwagi, co innym sektorom społeczeństwa” – podkreślili biskupi.

ZOBACZ TEŻ: Czy Australia rzeczywiście płonie? Analizuje Tomasz Rożek

Pod koniec września dwóch katolików z Melbourne rozpoczęło składanie petycji online, wzywając rząd do ponownego otwarcia miejsc kultu w sposób bezpieczny z ogólnymi zasadami sanitarnymi. Od tego czasu petycja zebrała ponad 11 000 podpisów i ma zostać złożona w parlamencie.

kh/vaticannews/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę