Nasze projekty

Albania: Kościół wspominał beatyfikację 38 męczenników

We wszystkich diecezjach albańskich uroczyście obchodzono 5 listopada pierwszą rocznicę beatyfikacji biskupa Wincentego Prennushiego i jego 37 towarzyszy, zamęczonych przez komunistów w latach 1946-74. W imieniu papieża ogłosił ich błogosławionymi prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato 5 listopada ub.r. w Szkodrze

Podczas rocznicowej Mszy św. konsekrowany niedawno biskup Giovanni Peragine, administrator apostolski Albanii Południowej, przypomniał sylwetki beatyfikowanych męczenników, wśród których było 2 biskupów, 21 kapłanów diecezjalnych, 7 franciszkanów, 3 jezuitów, jeden seminarzysta i czworo świeckich (w tym jedna nowicjuszka zakonna).

Nawiązując do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii, w którym Jezus krytykuje wywyższających się, biskup zauważył, że „mistrzowie” są w stanie stawać się braćmi z braćmi, „ojcowie” służą najmniejszym a „przywódcy” dają się prowadzić Chrystusowi. „Męczennicy ucieleśnili w swym życiu ów styl życia naśladowania Jezusa” – powiedział kaznodzieja.

Reklama
Reklama

Podczas ubiegłorocznej beatyfikacji kard. Amato podkreślił w Szkodrze, że „przypomina ona wszystkim, że tu, na ziemi dobro jest nieustannie zagrożone przez zło”. „Ale to nie prześladowcy, lecz męczennicy są prawdziwymi bohaterami dziejów ludzkości” – stwierdził purpurat kurialny. Dodał, że to oni „okazali wrogom te same uczucia i postawy Chrystusa: przebaczenie, lojalność, siłę, braterstwo i miłosierdzie, stając się w ten sposób zbawczą busolą dla naszego prawidłowego ukierunkowania do portu dobra, jakim jest Królestwo Boże, które należy budować także na tej ziemi”.


kg (KAI/RV) / Durrës

Katolicka Agencja Informacyjna

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite