Nasze projekty

Abp Szewczuk: tylko Bóg ma prawo decydować, kto powinien żyć, a kto umrzeć

"Żaden człowiek nie ma prawa przywłaszczać sobie prawa Boga. Nikt nie może powiedzieć: "Trzeba umrzeć, a ty masz przywilej żyć" - stwierdził abp Światosław Szewczuk w swoim codziennym przemówieniu w 350. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

fot. Episkopat News/flickr.com

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) zaznaczył, że wróg próbuje przełamać obronę sił ukraińskich w obwodzie ługańskim. Rosjanie przeprowadzili potężny atak na Charków – 10 pocisków trafiło w centralną część miasta.

Arcybiskup przypomniał, że każdy człowiek jest osobą umiłowaną przez Boga, istotą ludzką od pierwszej chwili poczęcia. Dlatego jest kochany przez Boga nie tylko do końca tego ziemskiego życia, do śmierci, ale jest synem lub córką Boga, o których On pamięta nawet w śmierci i prowadzi do życia wiecznego – powiedział.

Żaden człowiek nie ma prawa przywłaszczać sobie prawa Boga. Nikt nie może powiedzieć: „Trzeba umrzeć, a ty masz przywilej żyć”. Nie mamy nawet prawa do podjęcia takiej decyzji o sobie – stwierdził.

Reklama

„Bóg buduje osobiste relacje z każdym człowiekiem”

Zwrócił uwagę, że słowo „powołanie” oznacza, że jest „Ktoś, kto mnie wzywa, kto osobiście zwraca się do mnie – Bóg, który buduje osobiste relacje z każdym człowiekiem”. Św. Bazyli Wielki pisze, że Pan pomaga ludziom wypełnić powołanie, do którego ich wzywa, ponieważ ludzie nie mogą Go podjąć o własnych siłach – zaznaczył abp Szewczuk.

Przypomniał, że „wejście w życie Trójcy Świętej jest możliwe tylko przez rękę Boga Ojca, Syna, przez moc i działanie Ducha Świętego”. Dlatego mówimy, że każda dusza ludzka jest z natury chrześcijańska, jak mówili pierwsi ojcowie Kościoła. Przecież pełną realizacją tego życia i powołania jest dążenie do uczestnictwa w życiu Boga – powiedział zwierzchnik UKGK.

Przypomniał: Jednym z elementów, które Bóg daje człowiekowi, aby zrealizował swoje pragnienie szczęśliwego życia w Bogu, jest chrzest. Bycie chrześcijaninem to szczególne powołanie. I Pan wzywa do tego wszystkich.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę