Nasze projekty

13-latka nową błogosławioną w Brazylii. Zamordowano ją, gdy broniła się przed molestowaniem

Benigna Cardoso da Silva została zamordowana w wieku 13 lat, gdy opierała się molestowaniu seksualnemu ze strony nastolatka. Dziś odbędzie się jej uroczystość beatyfikacyjna.

fot. Wikimedia Commons

W Parku Wystawowym miasta Crato w stanie Ceará w północno-wschodniej Brazylii o godz. 17.00 czasu lokalnego pod przewodnictwem kardynała Leonardo Steinera, arcybiskupa Manaus odbędzie się dzisiaj uroczystość beatyfikacyjna Benigny Cardoso da Silva.

Benigna Cardoso da Silva urodziła się 15 października 1928 r. w Sitio Oiti, niedaleko Santana do Cariri w stanie Ceará w północnowschodniej Brazylii, jako ostatnie z czworga dzieci José Cardoso da Silva i Teresy Marii da Silva. Została ochrzczona 21 października.

Benigna nie znała swojego ojca, który zmarł przed jej narodzinami, a matkę utraciła, gdy miała zaledwie rok. Wraz z rodzeństwem została adoptowana przez siostry Rosę i Honorinę Sisnando Leite, właścicielki Sotio Oitis, które również zainteresowały się tym, że Benigna uczęszcza do szkoły i kościoła. Dziecko wyrosło na pobożną i wierną uczennicę, uczestniczącą we mszy świętej i zajęciach w parafii Santana. Wykonywała również prace domowe, pomagając dwóm kobietom, które ją adoptowały.

Reklama

Brutalnie zamordowana

Gdy miała dwanaście lat podszedł do niej zarozumiały chłopak, który zaczął ją molestować. Benigna, która nie była zainteresowana nawiązaniem związku w tak młodym wieku, odrzuciła go. Szukała wskazówek u proboszcza, który poradził jej, by stanowczo stawiała opór i dał jej ilustrowaną książkę o historiach biblijnych. Młodzieniec jednak nadal wywierał na nią coraz silniejszą presję, wręcz do granicy przemocy.

Po kilku nieudanych próbach, po południu 24 października 1941 roku, gdy usłyszał, że Benigna idzie po wodę do studni, postanowił poczekać na nią, ukryty w zaroślach. Następnie zaskoczył ją i próbował pochwycić siłą, ale Benigna wykazała się niezwykłą odpornością. Ogarnięty furią młody człowiek chwycił przyniesioną ze sobą maczetę i uderzył ją cztery razy: pierwszy cios odciął trzy palce prawej ręki dziewczyny, która wykonała odruchowy gest obronny; drugi trafił w czoło; trzeci w nerki; czwarty i śmiertelny w szyję, praktycznie podcinając jej gardło. Gdy zorientował się, co uczynił, morderca uciekł.

Morderca wyraża skruchę

Ciało znalazł jej brat, który wyszedł na poszukiwania. Ciało zostało pochowane następnego dnia rano na cmentarzu publicznym.

Reklama

Kilka dni później morderca został złapany i uwięziony. Pięćdziesiąt lat później wrócił na miejsce zbrodni, które w międzyczasie stało się miejscem pielgrzymek, i wyraził skruchę.

Przygotowania do beatyfikacji Benigny rozpoczęły się w sobotę 15 października, czyli w dniu, w którym rozpoczyna się XIX pielgrzymka Benigny, promowana przez diecezję Crato od 2004 roku. Trwać ona będzie do 25 października z codziennymi nowennami i Mszami św. ku czci pierwszej błogosławionej stanu Ceará.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę