Nasze projekty

12-latka z Syrii bohaterką igrzysk olimpijskich. Sport pomaga jej walczyć z traumą wojenną

12-letnia Hend Zaza to najmłodsza uczestniczka igrzysk w Tokio, która reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym. Jeden z kapłanów nazwał "cudem", to że dziewczynce w ogóle udało się wziąć udział w turnieju, mimo dramatycznej sytuacji, w której znajduje się Syria.

fot. NYOOOZ TV/ YouTube

Mimo że 12-latka przegrała w rundzie kwalifikacyjnej z reprezentantką Austrii Liu Jia, to sam udział dziewczynki w turnieju ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

Ks. Amer Kassar w rozmowie z azjatycką agencją Asia News określił jako „cud” sam fakt, że w tak dramatycznej sytuacji, w jakiej znajduje się Syria, dziewczynce w ogóle udało się uczestniczyć w turnieju olimpijskim. 12-latkę nazwał „bohaterką”, która daje nadzieję całemu narodowi. Choć osobiście nie znamy Hend Zazy, z wielkim zainteresowaniem jako Syryjczycy śledzimy występy naszych zawodników – podkreślił ks. Kassar, proboszcz parafii Matki Bożej fatimskiej w Damaszku.

Sport pomaga dziewczynce w walce z traumą, którą spowodowała wojna

Wyraził nadzieję, że dzięki temu uwaga świata zwróci się ponownie na Syrię i na cierpienia tego narodu. W tym kontekście kapłan przypomniał słowa nuncjusza apostolskiego w Syrii kard. Mario Zenariego, który przy każdej okazji krytykował, że Syria i jej mieszkańcy są marginalizowani i zapomniani przez wspólnotę międzynarodową.

Reklama

Młoda sportsmenka Hend Zaza pochodzi z miasta Hama i cale życie musiała spędzić w kraju ogarniętym wojną. Mieszka i trenuje w Syrii. Już w 2020 roku, jako jedenastolatka, zakwalifikowała się do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, które ze względu na pandemię koronawirusa zostały przesunięte o rok. Dziewczynka jest także wielokrotną mistrzynią Syrii w tenisie stołowym. Jak przyznała, sport odgrywał zawsze fundamentalną rolę w jej życiu, pomagał również walczyć z traumą spowodowaną wojną oraz związanymi z nią różnorodnymi trudnościami.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę