Nasze projekty

10 tys. ludzi na Mszy w przeddzień Marszu dla Życia w USA

Ponad 10 tys. osób wzięło udział 23 stycznia wieczorem we Mszy św. inaugurującej modlitewne czuwanie w intencji obrony życia, sprawowanej w bazylice Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie. Eucharystię koncelebrowało trzech kardynałów, 39 biskupów, 303 kapłanów.

Głównym celebransem i kaznodzieją był abp Joseph Naumann z Kansas City, przewodniczący komitetu ds. obrony życia episkopatu USA. – Papież jest z wami. On modli się za was. Wspiera was. Moi przyjaciele, następca Piotra nas wspiera – stwierdził kaznodzieja w obecności nuncjusza apostolskiego w USA, abp. Christopha Pierre’a.

W swojej homilii arcybiskup Naumann wyraził radość z licznej obecności wiernych przeciwstawiających się cywilizacji śmierci, która ukazuje wszystko na opak, piękne jako brzydkie, a ohydne jako coś wspaniałego”. Nawiązał także do niedawnej wizyty „ad limina” i spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Podczas rozmowy z Ojcem Świętym amerykańscy biskupi poinformowali go, że podczas sesji plenarnej w Baltimore sporo miejsca w ich dyskusji zajęło pytanie, czy aborcja jest najważniejszym problemem społecznym. Franciszek wyraził zdziwienie, dlaczego kwestia ta miałaby być kontrowersyjna i potwierdził, że rzeczywiście aborcja jest najważniejszym problemem społecznym.

W dzisiejszym „Marszu dla Życia” po raz pierwszy w dziejach weźmie osobiście udział prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump. W ubiegłym roku zwrócił się on do uczestników w przesłaniu wideo.

Reklama
Reklama

Doroczne marsze organizowane są także między innymi w Chicago, Los Angeles, czy San Francisco. Wszystkie w okolicach dnia 22 stycznia, kiedy przypada niechlubna rocznica uchwalenia w 1973 r. poprawki do Konstytucji, która zalegalizowała aborcję. Było to po niechlubnej decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w tzw. sprawie “Roe kontra Wade”.  Według statystyk od tego momentu zamordowano w USA 45 milionów dzieci nienarodzonych. I choć liczba ta co roku maleje, nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Tylko sieć „Planned Parenthood” w ubiegłym roku odebrała życie aż 345 tys. 672 nienarodzonym dzieciom.

„Marsz dla życia” ma poparcie biskupów katolickich USA i przywódców wielu innych grup wyznaniowych. Podobnie jak w latach ubiegłych w tym roku spodziewanych jest setki tysięcy uczestników.

ad, KAI, CNA/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę