Nasze projekty

„Żyć na pełnej petardzie to nie użalać się nad sobą”

O tym, czym jest życie na pełnej petardzie, opowiadał w czwartek podczas Franciszkańskiego Spotkania Młodych ks. Jan Kaczkowski. Swoim świadectwem życia podzielił się także Adam Woronowicz, odtwórca tytułowej roli w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. FSM odbywa się w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla i potrwa do soboty 25 lipca

Ksiądz Kaczkowski opowiadał o swoim odkrywaniu powołania, zachęcał również do szacunku do liturgii i gestów liturgicznych, które – jak zaznaczył – są święte i nie należy z nich robić widowiska. Udzielał także wiele rad w kierunku duchownych oraz młodzieży.

Mówił również o motywach napisania książki „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość”. Zapytany, co znaczy „żyć na pełnej petardzie”, odpowiedział: „To znaczy nie użalać się nad sobą”. – Nawet gdyby przyszły niesprzyjające okoliczności, to nigdy ani choroba, ani starszy wiek, ani nawet bycie w agonii nie zwalnia nas z żadnych obowiązków moralnych, ani z powinności etycznych – mówił.

Aktor Adam Woronowicz mówił o swoich doświadczeniach, jakie płynęły z przygotowywania roli ks. Jerzego Popiełuszki, wskazywał także na wielką rolę sakramentów kapłaństwa i małżeństwa. – Walczę o swoje małżeństwo każdego dnia, przez szesnaście lat. Każdego dnia wychodzę do walki. Panie, pozwól mi być jej wiernym do końca moich dni. To jest ważniejsze niż największe role, które będę grał. To jest najważniejsze. Małżeństwo to jest wielka rzecz, święta rzecz – mówił.

Reklama
Reklama

Tradycją Franciszkańskich Spotkań Młodych jest to, że czwartek jest dniem poświęconym tematowi powołania, dlatego uczestnicy wzięli udział w Mszy św. prymicyjnej neoprezbiterów franciszkańskich.

W czwartkowy wieczór na scenie pojawił się zespół Fortet, dzięki któremu Kalwaria Pacławska zabrzmiała latynoamerykańskimi rytmami. Na zakończenie dnia w „kinie pod chmurką” wyświetlony został film „Karolina”.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych jest wydarzeniem o charakterze religijnym, które odbywa się nieprzerwanie od 1988 r. Organizatorem jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię. Odbywa się w Kalwarii Pacławskiej, malowniczej miejscowości oddalonej 25 km od Przemyśla. 28. FSM zakończy się w sobotę 25 lipca.

Reklama
Reklama

pab / Kalwaria Pacławska

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę