Nasze projekty

Zmarła Zyta Gilowska

Po wieloletniej chorobie serca 5 kwietnia zmarła Zyta Gilowska - była minister finansów oraz wicepremier w rządzie K. Marcinkiewicza. Miała 66 lat.

Urodziła się 7 lipca 1949 roku w Nowym Mieście Lubawskim. Ukończyła studia w Instytucie Nauk Ekonomicznych UW; doktoryzowała się z ekonomiki rolnictwa i habilitowała na UMCS-ie w Lublinie. W roku 1999 otrzymała tytuł profesora. Wykładała na KUL-u, od 2001 roku zajmując stanowisko profesora zwyczajnego. Była też członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN.

Od lat 90. była aktywnie zaangażowana w politykę regionu lubelskiego. W latach 2001-2005 była posłanką na Sejm, z ramienia klubu Platofrmy Obywatelskiej. W Sejmie pełniła funkcję zastępcy przewodniczącej Komisji Finansów Publicznych. W PO zasiadała w prezydium klubu parlamentarnego, była przewodniczącą regionu lubelskiego i od czerwca 2003 do 21 maja 2005 wiceprzewodniczącą partii.

Oskarżona o nepotyzm w wystąpiła w roku 2005 z Platformy Obywatelskiej. Od roku 2006 pełniła z przerwami funkcje ministra finansów i wicepremiera w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W roku 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski, tym razem kandydując z listy Prawa i Sprawiedliwości. W następnym roku zrezygnowała w ogóle z zasiadania w Sejmie.

Reklama

W roku 2010 prezydent Lech Kaczyński powołał ją do składu Rady Polityki Pieniężnej, z której to funkcji zrezygnowała po 3 latach. Od października 2015 była członkinią powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Narodowej Rady Rozwoju.

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/stacja7use/domains/stacja7.pl/public_html/wp-content/themes/st7/inc/template-functions.php on line 784

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite