Nasze projekty

Zmarła Halina Kwiatkowska, artystka i przyjaciółka Jana Pawła II

W wieku 99 lat zmarła w Konstancinie Halina Kwiatkowska. Informację o śmierci aktorki Teatru Rapsodycznego przekazał Związek Artystów Scen Polskich.

Halina Kwiatkowska urodziła się w 1921 roku w Bochni. Była przyjaciółką z lat gimnazjalnych Karola Wojtyły. Razem występowali na deskach szkolnego teatru w Wadowicach. Po maturze w 1938 roku rozpoczęła, podobnie jak przyszły papież, studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie wojny oboje należeli do zespołu Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka.

Swoje pierwsze kroki na scenie Kwiatkowska (wówczas nosiła panieńskie nazwisko Królikiewicz) zdobywała w wadowickim amatorskim teatrze międzyszkolnym. U boku Karola Wojtyły, który wcielił się w Gustawa, zagrała Anielę w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry. W wadowickim Domu Katolickim Kwiatkowska grała m.in. w „Nie-Boskiej Komedii”. W „Antygonie” Sofoklesa grała główną bohaterkę, a przyszły papież wcielił się w króla Hajmona.

1 listopada 1941 roku zagrała w przedstawieniu „Król Duch” Juliusza Słowackiego w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym, stworzonym w Krakowie przez Mieczysława Kotlarczyka. Tu występowała do 1947 roku.

Reklama
Reklama

Współpracowała następnie z krakowskimi scenami: Teatrem TUR (1947-48), Państwowymi Teatrami Dramatycznymi (1948-53). W 1954 roku rolą Warii w „Wiśniowym sadzie” Antoniego Czechowa rozpoczęła pracę w zespole Starego Teatru. Współpracowała m.in. z Jerzym Jarockim i Konradem Swinarskim. Występowała w filmach m.in. Andrzeja Wajdy i Wojciecha Jerzego Hasa.

Przez 20 lat była aktorką kabaretu Jama Michalika, a przez 40 – wykładowcą PWST. Jest autorką licznych książek, w tym kilku wspomnieniowych. Została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Reklama
Reklama

ah, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite