Nasze projekty

Zmarł Tadeusz Różewicz

24 kwietnia, w wieku 93 lat, zmarł we Wrocławiu Tadeusz Różewicz - polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta. Poeta Ernest Bryll mówiąc o śp. Różewiczu podkreślił, że dokonał on w polskiej poezji rewolucji, wobec której nikt nie mógł przejść obojętnie.

fot. Michał Kobyliński from http://gilling.info/ - Poetyckie Foto Niusy, CC BY-SA 2.5

– Trzeba było przemyśleć, co miał do powiedzenia. Różewicz nie dał jednoznacznego rozwiązania, jak tworzyć dobrą poezję. Można było się od niego uczyć, ale nie powtarzać! On nie był powtarzalny – mówił w rozmowie z KAI poeta Ernest Bryll.

 

Reklama
Reklama

Jak podkreślił, krytycy literaccy mówią, i słusznie, że od „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza nie było poety, który by dokonał takiej rewolucji jak Różewicz. Wg Brylla, poeta doprowadził do wielu zmian i swoją twórczością niejednego wprawił w zakłopotanie. – Nie dało się go naśladować. Posiadał zdumiewającą i niepowtarzalna zdolność pisania bardzo głębokiej poezji. Pisał niby prozą, ale to nie była do końca proza. Tym szlakiem, który on wyznaczył, można było albo pójść, szukając na nim własnej drogi, albo znaleźć zupełnie inną ścieżkę – mówi poeta.

 

Bryll podkreślił, że Tadeusz Różewicz był niezwykle ważnym dla historii polskiej poezji artystą. Wśród jego zasług wymienił m.in. tę – Różewicz nauczył jak przez poezję przekazywać uczucia.

Reklama
Reklama

 

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 w Radomsku, zmarł 24 kwietnia 2014 we Wrocławiu. Polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta został odznaczony wieloma medalami, nagrodami i wyróżnieniami. Otrzymał m.in. Medal Wojska Polskiego (1948), Złoty Krzyż Zasługi (1955), Krzyż Armii Krajowej (1974), Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (1996). Otrzymał doktorat Honoris Causa ośmiu polskich uczelni: Uniwersytetu Wrocławskiego, Śląskiego, Opolskiego, Jagiellońskiego, Warszawskiego i Gdańskiego, ASP we Wrocławiu i Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Kielcach. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.


am / Warszawa (KAI)

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite