Nasze projekty

Zmarł ks. Stanisław Jurczuk, duszpasterz osób niepełnosprawnych

Założyciel i prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej oraz inicjator pieszych pielgrzymek osób niepełnosprawnych z Warszawy na Jasną Górę zmarł w Wielką Sobotę. Miał 63 lata. Pogrzeb śp. Księdza Stanisława, z uwagi na okoliczność stanu pandemii, będzie miał formę prywatną.

Ks. Stanisław Jurczuk urodzony 24 lutego 1957  po ukończeniu w 1984 r.  Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Józefa Glempa, a następnie ukończył studia podyplomowe na kierunku organizacji pomocy społecznej na Uniwersytecie Warszawskim.

W drugiej połowie lat 80. jako wikariusz parafii św. Józefa na warszawskim Kole zainicjował powstanie nieformalnej grupy „Rodziny specjalnej troski”. Skupiała ona rodziny mające upośledzone dzieci w różnym wieku i różnym stopniu. Jej początkowe działania zmierzały do zapewnienia osobom niepełnosprawnym należnego im miejsca w życiu parafii m. in. poprzez dostępność katechezy, możliwość przystępowania do sakramentów, uczestnictwo w liturgii oraz integrację w społeczności parafialnej.

Dynamiczny rozwój tego środowiska zaowocował w marcu 1995 r. utworzeniem Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, na którego czele ks. Jurczuk stał aż do śmierci.

Reklama
Reklama

Ks. Jurczuk był członkiem sekcji Polityka społeczna Narodowej Rady Rozwoju, od 1995 r. prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, a od 1990 r. duszpasterzem niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. W latach 1997-2001 był doradcą prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ks. Jurczuk był także laureatem wielu nagród za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Ostatnio był także dyrektorem Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Milanówku prowadzonego przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

Przeczytaj również

  “Człowiek silnej wiary i silnej woli. Całym sercem pomagał innym” – tak wspomina go prezydent RP Andrzej Duda. “Był dla nas Ojcem i Przewodnikiem, trwamy w wierze i modlitwie o życie wieczne w niebie dla jego duszy” – piszą jego przyjaciele, współpracownicy i podopieczni placówek prowadzonych przez stowarzyszenie”.

  Reklama
  Reklama

   

  “Wielu, którym dał nadzieję życia i godności nie będzie go mogło osobiście pożegnać. Jest nas wielu… Uczestników pielgrzymek pieszych osób niepełnosprawnych na Jasną Górę, domów dla osób niepełnosprawnych, wolontariuszy, darczyńców, podopiecznych, współpracowników” – tak reagują na wiadomość o nagłej śmierci ks. Jurczuka – w mediach społecznościowych – jego znajomi i współpracownicy.

  archwwa.pl

  Najciekawsze artykuły

  co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

  Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

  Reklama

  SKLEP DOBROCI

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

  Reklama
  WIARA I MODLITWA
  Wspieraj nas na Patronite