Nasze projekty

Zmarł biskup senior Teofil Wilski. Był biskupem diecezji kaliskiej

W sobotę w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim zmarł biskup senior Teofil Wilski. Od 1995 do 2011 roku był biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej.

fot. Diecezja Kaliska @Diecezja_Kalisz/Twitter

Jak podaje kuria diecezji kaliskiej, informacje o dacie pogrzebu i porządku uroczystości pogrzebowych zostaną przekazane wkrótce.

Biskup Teofil Wilski urodził się 16 października 1935 roku w Skubarczewie (archidiecezja gnieźnieńska). Odbył formację do kapłaństwa w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie został wyświęcony na kapłana 11 czerwca 1960 roku przez bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Reklama

Był biskupem od 1995 roku

Po dwóch latach pracy duszpasterskiej skierowany został na stu­dia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał stopnia doktora teologii. Jednym z głównych nurtów jego pracy naukowej była trynitologia.

Przez dwa lata był pracownikiem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W okresie 1968-1995 wykładał teologię dogmatyczną oraz teologię życia wewnętrznego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym. W latach 1982-1988 był ojcem duchownym w tym seminarium, a w okresie 1989-1995 pełnił funkcję jego rektora.

W dniu 8 kwietnia 1995 r. papież Jan Paweł II mianował ks. dra Teofila Wilskiego biskupem tytularnym Castello di Mauritania i pomocniczym diecezji kaliskiej. Święcenia biskupie przyjął w dniu 8 maja 1995 r. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Reklama

Na emeryturę przeszedł w 2011 roku

Głównym konsekratorem był arcybiskup Jerzy Stroba, metropolita poznański. Od 15 maja 1995 r. był wikariuszem generalnym diecezji kaliskiej.

W Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję współprzewodniczącego Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

31 października 2011 r. przeszedł na emeryturę i zamieszał w Domu Księży Emerytów w Ostrowie Wielkopolskim. Zmarł po długiej chorobie 26 marca 2022 r.

Reklama

kh, BP KEP/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę