Nasze projekty

Zespół Mazowsze z nagrodą im. biskupa Andrzejewskiego

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego został tegorocznym laureatem nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego. Uroczysta gala odbędzie się w czwartek 28 lutego w Warszawie.

Nagrodę imienia biskupa Romana Andrzejewskiego – długoletniego duszpasterza rolników – przyznaje Fundacja Solidarna Wieś osobom zasłużonym w pracy i działaniach na rzecz rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast. Odznaczeniem jest statuetka w kształcie kłosów zboża.

Zespół „mazowsze”, obchodzący w 2018 roku 70-lecie swojego istnienia został doceniony za „zasługi dla rozsławienia polskiej kultury ludowej w kraju i na całym świecie są ogromne. W 2018 roku Zespół obchodził 70. rocznice istnienia”.

Kapituła wysoko oceniła, że przez cały ten okres, szczególnie w czasach panowania komunizmu, swym działaniem Zespół przypominał rolę tradycji i siłę polskiej wsi oraz prywatnego rolnictwa w utrzymaniu polskości i umiłowania małych ojczyzn. „Mazowsze” jest dowodem, że kultura ludowa jest mocno zakorzeniona w tradycji prywatnej gospodarki rodzinnej. Zespół inspirował podobne inicjatywy powstające na polskiej wsi w sposób spontaniczny i wolny.

Reklama
Reklama

Wyróżniono także rolę jaką „Mazowsze” odegrało i odgrywa w utrzymaniu związku Polonii z krajem pochodzenia. Jak zauważono w uzasadnieniu, miało to szczególne znaczenie po II wojnie światowej, kiedy Polonia i emigracja polityczna nie chciały utrzymywać kontaktów z instytucjami państwa PRL. „Mazowsze” spełniało rolę ambasadora Polski i pomostu łączącego z Ojczyzną. „Pomagało i czyni to dzisiaj, podtrzymywać więź z językiem i kulturą polską” – czytamy w uzasadnieniu przyznania Nagrody.

Nagroda za 2018 rok, fundowana przez Fundację „Solidarna Wieś”, zostanie dziś wręczona po raz piętnasty. Dotychczas otrzymali ją: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria J. Radomska, ks. kard. Józef Glemp Prymas Polski, ks. prał. Bogusław Bijak, ks. bp. Alojzy Orszulik SAC, dr. Maria J. Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Josef Rottenaicher, ks. abp Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański, o. dr. Stanisław Jaromi OFM Conv. ks. prał. Kazimierz Kaczor, prof. Jacek Hilszczański. Współzałożycielem i przewodniczącym Rady Fundacji oraz przewodniczącym Kapituły Nagrody jest Sławomir Siwek. Natomiast honorowym przewodniczącym tejże Kapituły był śp. bp Alojzy Orszulik.

Uroczysta gala, podczas której wręczona zostanie Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2018, odbędzie się 28 lutego (czwartek) o godz. 16.00 w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.

Reklama
Reklama

KAI, ad

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite