Nasze projekty

„Zaraz coś rypnie?”. Rekolekcje dla rozczarowanych Kościołem

– Żyjemy w świecie, w którym łatwo podejmujemy różne daleko idące decyzje, często rezygnując z czegoś, co jest cenne, nie wiedząc do końca, co tracimy. Dla ludzi rozważających odejście z Kościoła te rekolekcje są szansą, żeby zobaczyć, z czego w rzeczywistości rezygnują – mówi ks. Tomasz Matyjaszczyk z Żar.

„Rekolekcje dla rozczarowanych Kościołem” to adwentowa propozycja Szkoły Ewangelizacji Syn Dawida z Żar i społeczności „Jak nie drzwiami to oknem”. Jak piszą organizatorzy, skierowane są „dla każdego, kto kiedyś odnalazł w Kościele swój Dom, ale dzisiaj trudno mu przejść obojętnie obok tego, co się dzieje. Dla zgorszonych. Dla tych, którzy zastanawiają się, czy odejść, choć za bardzo nie ma dokąd. Dla obolałych, zranionych, rozczarowanych. Dla tych, którzy potrzebują dziś Boga”.

Jakieś dwa, trzy miesiące temu na modlitwie zaczęłam się zastanawiać, co mogę zrobić, żeby przestać być buntownikiem i obserwatorem w Kościele, albo kimś, kto próbuje pouczać biskupów. Zastanawiałam się, co ja – młoda kobieta, nauczycielka, psychoterapeutka – mogę zrobić, żeby ten Kościół budować. Zaczęłam pytać Pana Boga, czego On chce ode mnie – opowiada Agata Kulczycka, pomysłodawczyni rekolekcji. W moim sercu pojawił się obraz Kościoła – matki: takiej dobrej czułej, delikatnej mamy. Matki, która widząc dziecko pokaleczone przez nieostrożną zabawę, najpierw je przytuli i opatrzy, a potem dopiero porozmawia o tym, co zrobiło źle. I kiedy myślałam nad tym obrazem, przyszedł mi do głowy pomysł na rekolekcje dla wszystkich, którym w Kościele jest trudno, a nawet być może są już na skraju decyzji o jego opuszczeniu. 

To są rekolekcje dla rozczarowanych Kościołem – tłumaczy Agata Kulczycka. Chcemy przyznać, że będąc w Kościele mamy prawo czuć się zranieni, uprawomocnić to cierpienie. Pokażemy, że każdy z nas ma prawo przeżywać swoje emocje w Kościele, pokażemy, że może mieć problemy z obrazem Boga, trudności w trwaniu w relacji z Chrystusem. Pogadamy o tym, gdzie w tym wszystkim jest Bóg. Spróbujemy nazwać rzeczy po imieniu, poszukać Boga w tej sytuacji, poszukać Jego pomysłu na Kościół. Chcemy wspólnie zastanowić się, czy my możemy budować ten Kościół i jak to robić według pomysłu Boga. Jak wykorzystać ten bunt, który się w nas rodzi, jako siłę do walki o Kościół – o ten prawdziwy Kościół, który Bóg wymyślił.

Reklama



Żyjemy w świecie, w którym łatwo podejmujemy różne daleko idące decyzje, tak naprawdę często rezygnując z czegoś, co jest cenne, nawet nie wiedząc do końca, co tracimy – dodaje ks. Tomasz Matyjaszczyk, psychoterapeuta i duszpasterz osób skrzywdzonych na tle seksualnym w diecezji zielonogórsko – gorzowskiej. Dla ludzi rozważających odejście z Kościoła te rekolekcje mogą być szansą na to, żeby żeby zobaczyć, z czego w rzeczywistości rezygnują.

Rekolekcje będą odbywać się na Facebooku, w specjalnie utworzonej grupie. Kilka razy w tygodniu pojawiać się tam będą nagrania konferencji, głoszonych przez osoby związane z żarską wspólnotą. Pod koniec każdego tygodnia pojawi się Q&A z pytań zgłoszonych przez uczestników rekolekcji, a w weekend będzie okazja do wzięcia udziału w grupie dzielenia na platformie ZOOM. Uczestnicy sami mogą zdecydować w których propozycjach rekolekcyjnych chcą uczestniczyć. Oprócz tego, organizatorzy chcą stworzyć możliwość skorzystania z modlitwy wstawienniczej, budują także sieć spowiedników w całej Polsce. Jeśli ktoś z uczestników napisze nam, że chciałby porozmawiać z kapłanem albo chce iść do spowiedzi, ale przez swoje doświadczenia boi się podejść do przypadkowego konfesjonału, będziemy w stanie wskazać mu kapłana, oddalonego od niego maksymalnie o 50 km – wyjaśnia Agata Kulczycka.

Reklama

Aby wziąć udział w rekolekcjach, należy dołączyć do grupy na Facebooku. Do wydarzenia będzie można dołączyć przez cały czas trwania rekolekcji.

ah, SESA ŻARY/Stacja7

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę