Nasze projekty

„Zapal Światło Wolności”. IPN zaprasza do inicjatywy upamiętniającej ofiary stanu wojennego

W oknach domów, urzędów, szkół i innych instytucji 13 grudnia o godz. 19:30 zapłoną świece. Instytutu Pamięci Narodowej zachęca wszystkich do włączenia się w inicjatywę "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności". Udział w kampanii zapowiedzieli m.in. abp. Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W inicjatywę upamiętniającą ofiary stanu wojennego może włączyć się każdy. Wystarczy zapalić świecę w oknie, ale można to zrobić również wirtualnie na stronie: https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

Symboliczne światło zapalą m.in. abp Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski oraz bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP. Zapalenie w oknach 13 grudnia o godz. 19.30 symbolicznych świec ma upamiętniać wszystkich tych, którzy w czasie stanu wojennego stracili życie, utracili pracę lub musieli opuścić Ojczyznę w wyniku przeciwstawiania się brutalnym działaniom władz komunistycznych. Zapalając światło wolności dajemy świadectwo wdzięczności wobec osób i ich rodzin, które nie zawahały się cierpieć i znosić represje w imię podstawowych praw jednostki – powiedział.

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło wolności” nawiązuje do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy pamiętnego 13 grudnia 1981 roku w ten właśnie sposób – w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu, wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.

Reklama
Reklama

kh/IPN/KAI/Stacja7

 

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę