Nasze projekty

Zakonnik odszedł z Kościoła. Jest oświadczenie dominikanów z Lublina

"Z przykrością informujemy, że brat Stanisław Nowak, który mieszkał i pracował w naszym klasztorze, złożył deklarację odejścia z Kościoła rzymskokatolickiego" - poinformowali w oświadczeniu dominikanie z Lublina.

Brat Stanisław Nowak mieszkał i pracował w klasztorze w Lublinie w latach 2009-2012 i 2017-2020. Jak poinformowali dominikanie, zakonnik „złożył deklarację odejścia z Kościoła rzymskokatolickiego„.

„Oświadczamy, że brat Stanisław Nowak poprzez fakt notorycznego odstępstwa od wiary katolickiej został mocą samego prawa usunięty z Zakonu zgodnie z kanonem 694 § 1, pkt. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego” – napisali w oświadczeniu dominikanie.

Zakonnika oskarżano o nadużycia emocjonalne

Jak dodali, odejście zakonnika z Kościoła „zostawiło po sobie wiele ran i niedokończonych spraw”, ponieważ wcześniej „do prowincjała Polskiej Prowincji Zakonu wpłynęły zawiadomienia dotyczące nadużyć emocjonalnych brata Stanisława w relacjach duszpasterskich”.

Reklama

„Przepraszamy wszystkie Osoby, które zostały w jakikolwiek sposób zranione zarówno wcześniejszym jego zachowaniem względem nich, jak i faktem jego odejścia z Zakonu i Kościoła. Ubolewamy, że w związku z popełnieniem przez niego przestępstwa schizmy (por. kan. 751 KPK) oraz wydaleniem go z mocy samego prawa z Zakonu zostają zawieszone wszystkie postępowania kanoniczne w jego sprawie” – poinformowali.

„Kościół może sądzić tylko swoich członków”

Jak podkreślili, postępowania zostały zawieszone, ponieważ „Kościół może sądzić tylko swoich członków, a brat Stanisław już nim nie jest„.

„Zdajemy sobie sprawę, że po odejściu z Zakonu i Kościoła Stanisława Nowaka może towarzyszyć Wam ból i pustka. Nie chcemy, żeby ktokolwiek z Was został pozostawiony sam sobie z wątpliwościami i uczuciami, które przeżywa w związku z tą sprawą. Jako bracia dominikanie jesteśmy do Waszej dyspozycji” – napisali dominikanie.

Reklama

kh, lublin.dominikanie.pl/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę