Nasze projekty

Z Kielc do Gdańska wyruszył Rajd „Pamięci Westerplatczyków”

550 km trasy w ciągu 5 dni ma do pokonania grupa rowerzystów, która wyruszyła dzisiaj po modlitwie w bazylice z Kielc do Gdańska. Przez pierwsze 10 km towarzyszył im inicjator przedsięwzięcia – bp Marian Florczyk oraz chętni mieszkańcy miasta.

fot. Unsplash

Celem wyprawy 15 rowerzystów jest uczczenie 80 żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy we wrześniu 1939 r. walczyli na Westerplatte. W obronie Westerplatte wzięło udział 200 polskich żołnierzy, ok. 80 z nich pochodziło z Kielecczyzny.

Rajd nosi nazwę „Pamięci Westerplatczyków”. Czołowy inicjator rajdu, bp Marian Florczyk, zauważa osłabianie pamięci o tych historycznych wydarzeniach i postaciach. Gdy nasi żołnierze poddali się 7 września 1939, Niemcy oddali im honor. Niestety nasi żołnierze później szybko poszli w zapomnienie. Miała na to wpływ polityka komunistyczna, ale także i nasza niedbałość o historię i pamięć o tych bohaterach z naszej ziemi – powiedział bp Florczyk.15-osobowa grupa wyrusza do Gdańska, by tę pamięć pielęgnować – tłumaczył biskup.

Oni się nie zawahali

Żołnierze, którzy walczyli na Westerplatte zostali wybrani właśnie dlatego, że pochodzili z patriotycznego serca II Rzeczpospolitej. Dowództwo wiedziało, że oni nie zawahają się w momencie próby złożyć najwyższą daninę w obronie Ojczyzny – mówił przed startem rajdu Rafał Nowak – wicewojewoda świętokrzyski.

Reklama
Reklama

W rajdzie biorą udział żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – My żołnierze, jak nikt inny, wiemy, ile potu, wysiłku, krwi i cierpienia kosztowało uczestnictwo w takiej próbie, jaką była obrona Westerplatte, dlatego bez wahania włączyliśmy się w tę akcję – mówił płk Piotr Hałys, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uczestnicy rajdu w trakcie jego trwania odwiedzą miejsca pamięci, które są związane z bohaterami września 1939 roku: miejsca walk majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, muzeum w Kutnie czy Muzeum Kawalerii Konnej w Grudziądzu.

kw/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę