W nowych wytycznych można znaleźć między innymi zapis, że zaświadczenie od lekarza psychiatry jest "wystarczającą przesłanką do terminacji ciąży".
W piątek, 30 sierpnia, podczas wspólnej konferencji prasowej, minister zdrowia Izabela Leszczyna, premier Donald Tusk oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformowali o nowych wytycznych dla lekarzy i kierowników oddziałów położniczych w kwestii aborcji.
Jak powiedział premier Donald Tusk, wytyczne te nie zmienią prawa, ale mają wpłynąć na nastawienie prokuratury i lekarzy. Lekarze będą czuli, że kiedy staną po stronie kobiety, to prokuratura będzie także po stronie kobiety, a nie po stronie bezdusznych i naszym zdaniem złych, bardzo restrykcyjnych zapisów – powiedział.
Minister zdrowia: zaświadczenie od psychiatry „wystarczającą przesłanką do terminacji ciąży”
Następnie Izabela Leszczyna przypomniała, że występują dwie przesłanki do legalnego przerwania ciąży: zagrożenie życia lub zdrowia kobiety oraz podejrzenie, że ciąża powstała na skutek czynu zabronionego. Dodała, że pierwsza z przesłanek nie rozgranicza zdrowia fizycznego od psychicznego, dlatego powinny być rozpatrywane również opinie psychiatrów.
Jeśli kobieta zwraca się do lekarza psychiatry i ten uznaje, że ciąża tej kobiety jest zagrożeniem dla jej zdrowia psychicznego, to takie zaświadczenie od lekarza, z którym kobieta przychodzi do podmiotu leczniczego, oddziału ginekologiczno-położniczego, jest w świetle obowiązującego prawa, wystarczającą przesłanką do terminacji ciąży – powiedziała. Dodała, że ustawa nie precyzuje też „czy zagrożenie zdrowia lub życia kobiety ma być nagłe, wyjątkowo groźne”.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar również potwierdził, że orzeczenie od lekarza psychiatry będzie dawało możliwość przeprowadzenia aborcji. To jest okoliczność, która w świetle prawa jest absolutnie dopuszczalna. W takich sytuacjach nie powinna ona powodować zaangażowania prokuratury – mówił.
Przeczytaj również
Minister zdrowia przekazała również, że do wykonania aborcji powinno wystarczyć jedno zaświadczenie lekarza, stwierdzające przesłanki zagrożenia zdrowia kobiety. Jeśli w podmiocie leczniczym będzie żądanie drugiego orzeczenia lekarza bądź zwoływania konsylium, to należy to uznać za utrudnianie dostępu do procedury medycznej, która jest w koszyku świadczeń gwarantowanych – powiedziała.
W nowych wytycznych w sprawie aborcji znalazł się także zapis na temat klauzuli sumienia. Pojawił się zapis, że lekarz nie może skorzystać z klauzuli „w przypadku, w którym zwłoka w udzieleniu pomocy lekarskiej mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia pacjentki”.
Górna granica wykonania aborcji? „Przerwanie ciąży w każdym momencie będzie dopuszczalne”
Do nowych wytycznych dotyczących aborcji odniosła się w mediach społecznościowych posłanka Anna Maria Żukowska. Szczególnie odniosła się do tzw. przesłanki psychiatrycznej. Zdrowie psychiczne to tak samo zdrowie. Więc jeżeli jest zagrożone, np. kobieta jest w stanie psychozy, manii, lub ma myśli samobójcze, to tak, przerwanie ciąży w każdym momencie będzie dopuszczalne, by zdrowie ciężarnej uratować – napisała.
Kiedy była dopytywana o górną granicę, kiedy można dokonać aborcji stwierdziła, że takiej granicy nie ma, ponieważ „to by oznaczało, że po jej przekroczeniu można kobietę z rozwijającą się sepsą zostawić na śmierć, bo nie wolno przerwać jej ciąży”.
tvrepublika.pl, gov.pl, wydarzenia.interia.pl, dorzeczy.pl/Stacja7