Nasze projekty

Wspólnota Sant’Egidio zaprasza 1 stycznia na modlitwę o pokój

Wspólnota Sant'Egidio zaprasza wszystkich do wspólnej modlitwy o pokój, w Światowym Dniu Pokoju czyli 1 stycznia 2019, na Plac Teatralny w Warszawie na godz. 20.

fot. Ben White / Unplash

„Będziemy myślami z tymi narodami, które są ofiarami konfliktów i terroryzmu, ale także skorumpowanej i niesprawiedliwej polityki, która nie zwraca uwagi na potrzeby najsłabszych, a jedynie na interes niektórych” – czytamy w zaproszeniu Wspólnoty Sant`Egidio. Modlitwa odbędzie się 1 stycznia o godz. 20 w kościele pw. św. Andrzeja i Alberta (Plac Teatralny, ul. Senatorska 19B) w Warszawie. Rozpocznie ją apel o pokój odczytany publicznie na Placu Teatralnym.

Wspólnota jednocześnie będzie prowadzić wśród zgromadzonych i przechodniów zbiórkę funduszy, które zostaną przeznaczone na stworzeniew Republice Środkowoafrykańskiej centrum DREAM, oferującego darmowe leczenie retrowirusowe oraz programy dożywiania i edukacji osobom chorym na AIDS.

Podobne modlitwy, a także demonstracje i marsze na rzecz pokoju Wspólnota Sant’Egidio organizuje w setkach miast na wszystkich kontynentach.

Reklama

To czynna odpowiedź na apel papieża Franciszka, zawarty w Orędziu na przypadający 1 stycznia 2019 52. Światowy Dzień Pokoju. Papież napisał, że

jeśli polityka jest realizowana z poszanowaniem dla życia, wolności i godności ludzi, „może naprawdę stać się wzniosłą formą miłości.” Wskazywał na cnoty, a także na błędy, jakie ze sobą może nieść, szczególnie mocno piętnując „ksenofobię i rasizm, zaniechanie troski o Ziemię” oraz „pogardę dla tych, którzy zostali zmuszeni, by udać się na wygnanie”.

Papież zauważył, że „żyjemy w klimacie nieufności”, co na poziomie politycznym przejawia się w postawie zamknięcia lub nacjonalizmów kwestionujących braterstwo, którego tak bardzo potrzebuje nasz zglobalizowany świat. „Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, nasze społeczeństwa potrzebują budowniczych pokoju” – napisał papież.

Reklama

Wspólnota Sant’Egidio, która w tym roku świętuje swoje pięćdziesięciolecie, powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Poza pomocą bezdomnym, wspiera także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju.

 

KAI/ad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę