Nasze projekty

Wspólnota Sant’Egidio wyruszy w niedzielę z palemkami na peryferia

Do bezdomnych żyjących na peryferiach stolicy, chorych przebywających w szpitalach, starszych osób mieszkających w DPS-ach, podróżnych na dworcach i przechodniów na ulicach wyruszą w Niedzielę Palmową członkowie warszawskiej Wspólnoty Sant’Egidio z świątecznymi palemkami, znakiem Jezusa, który wchodzi do miasta.

– Ten dzień jest dniem specjalnym. To moment wejścia do miasta pokornego i łagodnego króla, jadącego na osiołku, Tego, który przynosi pokój. Obdarowywanie palemką, to obdarowywanie Jego pokojem. Również nasze miasto, czasami poprzecinane agresywnymi i brutalnymi słowami i zachowaniami, potrzebuje pokoju – mówi Magdalena Wolnik, odpowiedzialna za Wspólnotę Sant’Egidio w Warszawie.

Świętowanie rozpocznie się w sobotni wieczór 13 kwietnia o godz. 18.00 w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Tamka 4a uroczystą liturgią, której przewodniczył będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Wezmą w niej udział osoby bezdomne i ubogie zaprzyjaźnione ze Wspólnotą Sant’Egidio. Do wspólnej modlitwy zaproszeni są jednak wszyscy mieszkańcy stolicy, którzy chcą solidarnie razem z ubogimi wejść w Wielki Tydzień.

„Przeżyj razem z nami radość Niedzieli Palmowej, dzieląc ją ze wszystkimi: z młodszymi, starszymi, bogatymi i biednymi” – zachęcają członkowie Wspólnoty Sant’Egidio.

Reklama
Reklama

Po Eucharystii Wspólnota planuje rozdać potrzebującym około 250 świątecznych paczek, w których na wzór wielkanocnego koszyczka znajdą się pisanki, wędliny i słodycze.

Osoby, które w piątek i w sobotę (12-13 kwietnia) chcą się włączyć w przygotowanie palemek i świątecznych paczek, mogą się zgłaszać na Facebooku lub mailowo: [email protected]
Po uprzednim zgłoszeniu można również w niedzielne popołudnie i wieczór przyłączyć się do członków Wspólnoty i ruszyć z palemkami na peryferia miasta, do osób starszych w DPS-ie czy do szpitali.

Odwiedzając osoby chore, Sant’Egidio razem z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie oraz Fundacją Pro Seniore apeluje także, aby na święta nie zostawiać bliskich osób w szpitalach, jeśli nie ma takiej konieczności.

Reklama
Reklama

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/317082872284951/

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Poza pomocą bezdomnym, wspiera także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju.

W Warszawie Wspólnota działa od 2008 roku. Jej członkowie spotykają się z bezdomnymi na cotygodniowych „kolacjach na ulicy”, odwiedzają ich na peryferiach miasta oraz prowadzą w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus „Szafę Przyjaciół” – magazyn z ubraniami dla potrzebujących. Regularnie odwiedzają również osoby starsze w Domu Pomocy Społecznej na Solcu.

Reklama

KAI/ad

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite