Nasze projekty

„Nie wolno niszczyć naszej narodowej pamięci”

Nie wolno dalej lekkomyślnie niszczyć naszej narodowej pamięci. Trzeba ją intensywnie odbudowywać w naszych sercach, w naszej modlitwie, w naszych staraniach niezłomnych, by kolejne pokolenia Polaków mogły żyć i być dumne z Polski – mówił w Bazylice Mariackiej abp Marek Jędraszewski. W Krakowie 26 listopada odbyły się po raz czwarty Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych.

Uroczystość rozpoczęła się „Przemarszem Wyklętych” spod kościoła św. Wojciecha do kościoła Mariackiego w Krakowie. W uroczystym marszu, podczas którego niesiono portrety żołnierzy, uczestniczyły grupy rekonstrukcji historycznej, poczty sztandarowe oraz wojsko.

– Nazwano ich „żołnierze wyklęci”. Wyklął ich tamten okrutny, ateistyczny i komunistyczny system. Najpierw sponiewierał ich imię, ich – patriotów walczących do końca w sposób nieraz straceńczy o wolność Ojczyzny, nazwano ich zdrajcami i płatnymi agentami imperializmu – mówił w homilii abp Jędraszewski. Jak dodał, żołnierzom odmówiono także prawa do pochówku, aby wykluczyć ich z pamięci narodowej.

– Będziemy sądzeni z miłości do drugiego człowieka, zwłaszcza tego biednego, poniżonego, dorzuconego na margines życia społecznego. Oni, wyklęci za życia, niezłomni dla nas, oni byli takimi i ciągle pozostają tymi najmniejszymi, z którymi utożsamił się Jezus Chrystus. I także z naszej miłości do nich będziemy sądzeni – wyjaśnił hierarcha. Podkreślił, że obowiązkiem ludzi żyjących jest modlitwa za zmarłych żołnierzy oraz starania o ich godny pochówek.

Reklama
Reklama

– Nie wolno dalej lekkomyślnie niszczyć naszej narodowej pamięci. Trzeba ją intensywnie odbudowywać w naszych sercach, w naszej modlitwie, w naszych staraniach niezłomnych, by kolejne pokolenia Polaków mogły żyć i być dumne z Polski – zaznaczył abp Jędraszewski.

W nabożeństwie uczestniczyli m.in. kombatanci, przyjaciele oraz rodziny Żołnierzy Wyklętych, a także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczystości zakończy premiera filmu „Gurgacz” w reżyserii Dariusza Walusiaka o Kapelanie Wyklętym PPAN oddziału „Żandarmerii” ks. Władysławie Gurgaczu.


led / Kraków

Reklama
Reklama

KAI

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite