Nasze projekty

„Wojtyła. Śledztwo” w kinach od 25 września

Od piątku, 25 września, w polskich kinach oglądać będzie można przełomowy dokument o św. Janie Pawle II zatytułowany „Wojtyła. Śledztwo". Film jest zbiorem rozmów z osobami z najbliższego otoczenia Papieża Polaka i pokazuje historie o jego niezwykłym wstawiennictwie.

Reżyserem dokumentu jest znany polskiej widowni z filmu „Tajemnica Ojca Pio” hiszpański reżyser José Maria Zavala. – Chciałem uczcić św. Jana Pawła II w tym szczególnym roku, kiedy obchodzimy stulecie urodzin św. Jana Pawła II. Mam dług wdzięczności wobec waszego rodaka Karola Wojtyły – mówi Zavala. Wspomina również, że postać Papieża jest bardzo ważna w jego rodzinie i ma osobiste powody, by zmierzyć się z wielką postacią papieża Polaka:

Mój ojciec ofiarował za niego życie w dniu zamachu w 1981 roku, kiedy Ali Agca na placu św. Piotra oddał strzały do papieża. Tata, nie mówiąc nic nam, swojej rodzinie, poświęcił swoje życie za Jana Pawła II. Operowani byli tego samego dnia. Mój tata zmarł. Ojciec Święty przeżył i potem przesłał mojej matce list wraz z różańcem.

Swoją premierę film miał w Hiszpanii w czasie pandemii. Został doceniony ze względu na jego wartość dokumentalną, i za dotarcie do
materiałów archiwalnych polskich komunistycznych służb bezpieczeństwa. Przedstawia on także dokumenty obrazujące, w jaki sposób prześladowano Karola Wojtyłę już od 1946 roku aż do wyboru na Stolicę Apostolską.

Reklama
Reklama

W dokumencie pojawia się świadectwo kard. Stanisława Dziwisza, który przez ponad 30 lat był osobistym sekretarzem Ojca Świętego; Valentiny Alazraki, korespondentki Noticieros Televisa w Watykanie, która towarzyszyła Janowi Pawłowi II w podróżach apostolskich po świecie; ks. Sławomira Odera, postulatora jego procesu kanonizacyjnego; Shawna Carneya, prezesa i założyciela ruchu przeciw aborcji 40 Dni dla Życia. Jak zapewnia reżyser, jest to „dzieło, które dostarczy wielu emocji, a przede wszystkim wzruszy”.

Polskim dystrybutorem filmu jest Rafael Film. Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film, mówi, że „Wojtyła. Śledztwo” to „piękny i zaskakujący film”. – Mnie wiele razy wydawało się, że o św. Janie Pawle II napisano i powiedziano już wszystko, a film odkrywa jeszcze wiele tajemnic – mówi Wręźlewicz. Dokument trafi do kin w całej Polsce, również do niektórych kin sieci Helios, Multikino i Cinema City. Szczegółową listę miast, w których organizowane są pokazy filmu, można znaleźć tutaj.

Reklama
Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę